خواص عرق کاسنی در بارداری

بروز شده در درباره خواص مواد غذایی (فقط 6 دقیقه مطالعه)
خواص عرق کاسنی در بارداری

در این مطلب، قصد داریم خواص عرق کاسنی در بارداری را بررسی کنیم. به طور معمول، خبر بارداری با شادی فراوانی همراه است. با این حال، این امر تردیدها و دلهره‌های بسیار زیادی را نیز به همراه دارد. اغلب خانم‌ها به محض اطلاع از بارداری با خود فکر می‌کنند، در این دوران باید چه خوراکی‌هایی را مصرف و از خوردن چه چیزهایی اجتناب کنند؟

واقعیت این است که خوراکی‌های بی خطر و پر مصرف، ممکن است در طول دوران بارداری زیان آور تلقی شوند. یعنی، برخی محصولات غذایی در شرایط عادی ممکن است دارای مزایا و فوایدی باشند؛ با این حال، همین مواد می‌توانند برای بانوان باردار و جنین آن ها خطراتی را ایجاد کنند.

کاسنی چیست؟

کاسنی گیاهی چوبی از خانواده قاصدک با گل‌های آبی درخشان است. این گیاه با نام های sailor succor و wild succor نیز شناخته می‌شود. برگ های کاسنی را می‌توان همراه سالاد مصرف کرد. ریشه‌های سفید و ترد آن را هم می‌توان برشته و آسیاب کرده و به عنوان دمنوشی مناسب، جایگزین قهوه کرد. گل‌ها و ریشه‌های این گیاه از خواص دارویی بسیار زیاد و ارزش غذایی قابل توجهی برخوردار هستند. خواص عرق کاسنی در بارداری بسیار قابل توجه است.

خواص عرق کاسنی

فواید کاسنی برای تقویت سلامت بدن

از اصلی ترین فواید کاسنی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • بهبود عملکرد قلب: مصرف کاسنی و فرآورده‌های آن در کاهش کلسترول بد خون و جلوگیری از حمله قلبی تأثیر گذار است.
 • جلوگیری از سرطان: مطالعات نشان داده اند، این گیاه از قابلیت کنترل و کاهش رشد تومورهای سرطانی برخوردار بوده و می‌تواند از بروز برخی انواع سرطان جلوگیری کند.
 • کاهش وزن: کاسنی منبع سرشار اولیگوفروکتوز و اینولین است. این مواد، گروهی از پلی ساکاریدهای طبیعی هستند که به وسیله گیاهان تولید شده و به کاهش وزن کمک می‌کنند.
 • کاهش اضطراب و استرس: کاسنی از خواص آرام بخشی برخوردار است؛ به همین دلیل، می‌تواند به آرامش ذهن و کاهش اضطراب کمک کند. این امر، در کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی، عدم توازن هورمونی، بی خوابی و پیری زودرس نیز موثر است. به علاوه، گیاه کاسنی فاقد کافئین است؛ به همین دلیل، زنان باردار با خیال راحت می‌توانند مقادیر متعادلی از آن را مصرف کنند.
 • خواص ضد التهابی: دمنوش بدون کافئین کاسنی، به شکل چشمگیری در بهبود وضعیت گلبول‌های سرخ و جلوگیری از تغییر شکل آن ها تأثیر گذار است. این امر به کاهش التهابات گوناگون بدن کمک می‌کند. تغییر شکل گلبول‌های قرمز ریشه اصلی بسیاری از بیماری ها به شمار می‌رود. خواص ضد التهابی مشتقات کاسنی در درمان آرتروز و تسکین دردهای ناشی از آن نیز موثر است.
 • محافظت از کبد: عرق کاسنی منبع سرشاری از انواع آنتی اکسیدان‌ها است؛ به این ترتیب، می‌تواند به عنوان یک تقویت کننده عالی برای سیستم ایمنی بدن به شمار رود. در عین حال، عرق کاسنی از توانایی پاکسازی کبد برخوردار است.
 • جلوگیری یا به تاخیر انداختن دیابت: عرق کاسنی از ساختار فیبری برخوردار است. این قابلیت، می‌تواند در به تأخیر انداختن دیابت موثر بوده و حتی ممکن است بتواند از ابتلا به این بیماری جلوگیری کند.

حتما بخوانید نحوه مصرف کاسنی

مصرف عرق کاسنی در طی بارداری

مصرف مقادیر زیاد عرق کاسنی در طی بارداری عاری از خطر نیست. در صورت تمایل، در این دوران می‌توان مقدار اندکی از این گیاه یا فرآورده های آن را مورد استفاده قرار داد. با این حال، بهتر است قبل از مصرف با پزشک متخصص مشورت کنید. همان طور که پیش از این هم گفته شد، خواص عرق کاسنی در بارداری غیر قابل اغماض است؛ با این حال، لازم است آن روی سکه را هم در نظر داشته باشید. کاسنی و عرق آن می‌تواند عوارض جانبی بسیار شدیدی نظیر تحریک انقباضات رحمی و خطر سقط جنین را به دنبال داشته باشد. بنابراین، توصیه می‌شود در دوران بارداری مقادیر اندکی از این گیاه و مشتقات آن را مصرف کنید.

عمده ترین خواص عرق کاسنی در بارداری

از عمده ترین خواص عرق کاسنی در بارداری می‌توان موارد زیر را نام برد:

 • منبع ویتامین ها و مواد معدنی: کاسنی از مقادیر قابل توجهی ویتامین و مواد معدنی برخوردار است. مصرف این گیاه می‌تواند کمبود مواد یاد شده را در دوران بارداری جبران کند. بنابراین، تأمین بخش قابل توجهی از ویتامین‌ها و مواد معدنی بدن و کمک به بهبود رشد جنین از عمده ترین خواص عرق کاسنی در بارداری به شمار می‌رود.
 • کاهش استرس: به زنان باردار اکیدا توصیه می‌شود در طی این دوران تا جای ممکن از مصرف کافئین احتراز کنند. کافئین ماده ای محرک است و مصرف بی رویه آن عوارض جانبی بسیار زیادی را به دنبال دارد. از جمله این اثرات جانبی می‌توان به بالا رفتن سطح استرس و افزایش و تشدید ضربان قلب اشاره کرد. گیاه کاسنی و عرق آن فاقد کافئین هستند. دمنوش این گیاه جایگزین خوبی برای قهوه به شمار می‌رود. از جمله خواص کاسنی و فرآورده‌های آن می‌توان کنترل سطح کورتیزول خون را نام برد. این امر به شکل قابل توجهی در کاهش استرس تأثیر گذار است. با توجه به آن چه گفته شد، از خواص عرق کاسنی در بارداری می‌توان به اثرات آرامش بخش آن اشاره کرد .
 • جلوگیری از بروز مشکلات گوارشی: زنان باردار در طی این دوران علائم شایعی نظیر تهوع و سوزش معده را تجربه می‌کنند. جلوگیری از چنین مشکلاتی از اصلی ترین خواص عرق کاسنی در بارداری به شمار می‌رود.
 • کاهش یبوست: کاسنی حاوی مقدار زیادی اینولین است. اینولین یک پروبیتیک قوی است که به تسهیل حرکت روده کمک می‌کند. بهتر است بدانید، یبوست از شایع ترین مشکلات دوران بارداری است که عوارض جانبی بسیار زیادی را نیز به همراه دارد. بنابراین، کمک به درمان یبوست را نیز می‌توان از خواص عرق کاسنی در بارداری به حساب آورد.
 • تقویت سیستم ایمنی: کاسنی به دلیل برخورداری از خواص آنتی باکتریالی خود می‌تواند در مقابله با باکتری‌های خطرناک و بیماری زا موثر باشد. با توجه به آن چه گفته شد، تقویت سیستم ایمنی بدن از عمده ترین خواص عرق کاسنی در بارداری به شمار می‌رود.
 • مراقبت از کلیه: عرق کاسنی یک ماده ادرار آور طبیعی است. افزایش حجم ادرار به دفع سموم کبد و کلیه کمک می‌کند. از طرف دیگر، تجمع آب میان بافتی از عمده ترین مشکلات دوران بارداری به شمار می‌رود. بالا رفتن حجم ادرار می‌تواند از این عارضه جلوگیری کند. به این ترتیب، مراقبت از کلیه در زمره خواص عرق کاسنی در بارداری قرار دارد.

  مصرف کاسنی در دوران بارداری

   

عوارض جانبی مصرف بی رویه کاسنی

مصرف هر ماده ای به موازات مزایا و اثرات مثبت، ممکن است برخی عوارض جانبی را نیز به دنبال داشته باشد. کاسنی هم از این قاعده مستثنا نیست. از عمده ترین عوارض جانبی عرق کاسنی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • افزایش خطر سقط جنین: در شرایط عادی، مصرف کاسنی بی خطر است. با این حال، لازم است بدانید، این گیاه دارای مواد تحریک کننده قاعدگی است. بنابراین، مصرف بی رویه آن می‌تواند خطر سقط جنین را افزایش دهد.
 • انقباضات ناگهانی رحمی: همان طور که پیش تر هم گفته شد، خواص تحریک کننده قاعدگی کاسنی می‌تواند در بالا بردن ریسک سقط جنین و تشدید انقباضات رحم زنان باردار موثر باشد.
 • بر هم زدن توازن مواد مورد نیاز بدن: زنان باردار با مصرف مقادیر اندک کاسنی و فرآورده های آن می‌توانند بخش قابل توجهی از مواد مغذی مورد نیاز بدن خود را تأمین کنند. با این حال، مصرف بیش از اندازه این گیاه موجب برهم زدن توازن این مواد در بدن خواهد شد.
 • کاهش وزن: برخلاف شرایط عادی، کاهش وزن در دوران بارداری موضوع نامطلوبی است. مصرف بیش از اندازه کاسنی و مشتقات آن در از دست دادن وزن موثر است.
 • بیماری‌های پوستی: مطالعات نشان داده اند، بروز برخی مشکلاتی نظیر درماتیت تماسی و برخی دیگر از حساسیت‌های پوستی از عوارض جانبی مصرف بی رویه کاسنی به حساب می‌آید.
 • واکنش‌های آلرژیک: افرادی که به گیاهانی نظیر آفتاب گردان، گل داوودی و گل همیشه بهار آلرژی دارند، باید از مصرف کاسنی خودداری کنند. استفاده از این گیاه و مشتقات آن ممکن است واکنش‌های شدید آلرژیک را به دنبال داشته باشد. برخی عوارض جانبی نظیر کهیر، تورم صورت، خارش شدید و مداوم پوست، تنگی نفس، مشکل بلع، خس خس سینه، سرگیجه، از دست دادن هوشیاری و رنگ پریدگی پوست از علائم شایعی هستند که در اثر حساسیت به کاسنی بروز می‌کنند. مشکلات گوارشی: پیش تر اشاره شد که کاسنی دارای مقادیر قابل توجهی فیبر است. بنابراین، مصرف بیش از اندازه این گیاه ممکن است عوارضی نظیر نفخ، تهوع، باد شکم، انقباضات شدید عضلات شکم و اسهال را به دنبال داشته باشد.

در نهایت، از آن چه گفته شد می‌توان دریافت، برای برخورداری از خواص عرق کاسنی در بارداری بهتر است اعتدال را رعایت کنید.

مطلب مرتبط خواص انواع عرقیات گیاهی

گلاب اصل قمصر

گلاب صالحیان از مرغوب ترین نوع گل محمدی در جهان تولید می شود و دارای عطر خاص و بی نظیری است.

خرید آنلاین
گلاب اصل قمصر