درمان شپش سر با سرکه و نمک

بروز شده در درباره مراقبت و سلامتی (13 دقیقه مطالعه)
درمان شپش سر با سرکه و نمک

شپش نوعی حشره است که بر روی پوست سر انسان زندگی کرده و از خون بدن میزبان خود تغذیه می کند. این حشره می تواند بخزد؛ اما قادر نیست پرواز کند. بنابراین، روش انتقال آن از میزبانی به میزبان دیگر، تنها از طریق ارتباط بسیار نزدیک امکان پذیر است. به همین دلیل هم اغلب کودکان دچار این مشکل می شوند؛ چرا که آن ها در طول روز با همسالان خود بازی می کنند و ارتباط نزدیکی با آن ها دارند. طبق بررسی ها، سالیانه در حدود ۶ تا ۱۲ میلیون نفر از دانش آموزان آمریکایی به شپش سر مبتلا می شوند. در حقیقت، درمان شپش سر با سرکه و نمک یکی از روش هایی است که مدت ها است برای مبارزه با این معضل مورد استفاده قرار گرفته و به جداسازی تخم شپش از ناحیه سر کمک می کند.

البته، روش های طبیعی و شیمیایی دیگری هم وجود دارند که به طور مستقیم بر این حشره اثر گذاشته و آن را از بین می برند. در حقیقت، استفاده از روش های خانگی و دارویی به صورت ترکیبی، می تواند بهترین راه مقابله با این مشکل باشد.

۱. استفاده از سرکه و نمک برای درمان شپش سر

درمان شپش سر با سرکه

مرحله ۱

آشنایی با مزایا و محدودیت های بکارگیری سرکه: درمان شپش با سرکه یکی از روش های مرسوم خانگی است. اغلب افراد، به اشتباه تصور می کنند که با استفاده از این روش می توانند شپش بالغ و تخم آن را به کلی نابود کنند.

در واقع، سرکه ماده ای غیر سمی است که قادر به کشتن شپش ها نبوده و تنها تخم این حشره را از موها و پوست سر جدا می کند. انجام این کار، از تولد دوباره حشرات بیشتر جلوگیری کرده و با ایجاد آسیب های احتمالی بیشتر در پوست مقابله می کند.

به عبارت دیگر، می توان گفت که اسید استیک موجود در سرکه، غشای محافظ تخم شپش را در خود حل کرده و قدرت چسبندگی آن را از بین می برد.

پس از به کارگیری اسید استیک و استفاده از روش درمان شپش با سرکه و نمک، تخم شپش ها از پوست سر کنده شده و قدرت خود را از دست می دهند. در این صورت، با استفاده از یک شانه مناسب به سادگی می توان آن ها را از پوست و موی سر جدا کرد.

سرکه توانایی کشتن شپش بالغ را ندارد. با این حال، ممکن است قادر به از بین بردن شپش های تازه از تخم درآمده باشد. اطمینان از این امر، نیازمند انجام بررسی ها و تحقیقات بیش تری است.

مرحله ۲

شامپو برای شپش سر

استفاده از شامپوها: در هنگام آشنایی با روش درمان شپش با سرکه و نمک، متوجه شدیم که این ماده به تنهایی قادر به از بین بردن شپش سر نیست. بنابراین، لازم است که در ابتدا از یک شامپو طبی مخصوص درمان شپش (Prediculicides) استفاده کنید.

در حقیقت، استفاده از این قبیل شامپوها روشی است که فرد را از نابودی کامل شپش های بالغ مطمئن می کند. انجام این کار، شانس بیشتر شدن این حشرات را بر روی پوست سر کاهش می دهد.

مرحله ۳

سرکه مناسب برای شپش سر

انتخاب سرکه مناسب: تمامی سرکه ها دارای استیک اسید هستند. با این حال، میزان این ماده در برخی انواع سرکه به مراتب بیشتر از سایرین است.

با توجه به این موضوع، برای درمان شپش با سرکه، بهتر است محصولی را انتخاب کنید که به طور تقریبی حاوی ۵ درصد استیک اسید باشد. این میزان، برای حل کردن غشای تخم شپش کافی بوده و در عین حال، برای پوست اکثر افراد زیان آور و حساسیت زا نخواهد بود.

باید اشاره کرد، سرکه سفید حاوی مقادیر کم تری استیک اسید محلول در آب بوده و قیمت آن نیز در مقایسه با سایر انواع سرکه ارزان تر است. سرکه قرمز، محصول گران قیمت تری است که در حدود ۵ تا ۷ درصد استیک اسید دارد.

برای انجام این کار، از سرکه سیب هم می توان استفاده کرد. با این حال، پیش از مصرف، لازم است درباره این محصول تحقیق کرده و از خالص و بکر بودن سرکه سیب اطمینان یافت. دلیل این امر آن است که سرکه سیب تصفیه نشده از غلظت بالاتری برخوردار بوده و به طور تقریبی حاوی 5 درصد اسید استیک است.
مطلب مرتبط: خواص سرکه سیب

در روش درمان شپش با سرکه، استفاده از محصولات غلیظ تری که از اسید استیک 7 درصد برخوردار هستند، ممکن است به پوست شما آسیب رسانده و ایجاد حساسیت کند. با این حال، به کارگیری سرکه هایی با غلظت پایین تر از 5 درصد از توانایی کافی برای حل کردن غشاء و جداسازی تخم شپش ها برخوردار نخواهند بود. بنابراین، برای درمان شپش با سرکه، مصرف سرکه های دارای غلظت ۵ تا ۷ درصد از باقی محصولات مشابه موثرتر خواهد بود.

در هنگام ابتلا به شپش سر، خارش پوست به دلیل بروز واکنش های حساسیتی پوستی نسبت به بزاق شپش اتفاق می افتد. در عین حال، تمامی افراد نسبت به بزاق این حشره واکنش یکسانی نداشته و ممکن است برخی افراد دچار عارضه خارش نشوند.

مرحله ۴

دوش حمام برای درمان شپش با سرکه

استفاده از دوش یا وان حمام برای درمان شپش با سرکه: پس از انتخاب نوع سرکه و غلظت مناسب آن، لازم است این روش درمانی را در زیر دوش یا در وان حمام انجام دهید. برای این کار، ابتدا سر خود را اندکی مرطوب کنید. توجه داشته باشید که موها نباید به طور کامل خیس شده و آب از آن ها سرازیر شود. برای درمان شپش با سرکه پس از خیس کردن جزئی موها و کف سر، چند پیمانه سرکه را به طور مستقیم بر روی پوست سر بریزید.

سعی کنید پوست سر را به طور کامل ماساژ دهید تا این ماده در تمامی قسمت ها سر پخش شده و در لا به لای موها نفوذ کند. به احتمال قوی، انجام این کار برای افرادی که موهای بلندی دارند اندکی چالش برانگیز خواهد بود. با این حال، بهتر است با صبوری کامل این کار را ادامه دهید. سپس، اجازه دهید سرکه به مدت 5 تا 10 دقیقه روی پوست سر و موهای شما باقی بماند. به این ترتیب، به این ماده فرصت خواهید داد تا بتواند پوسته تخم ها را از بین ببرد.

در زمان استفاده از روش درمان شپش با سرکه، دقت کنید که چشمان شما بسته باشد. به این ترتیب، اسید استیک قادر نخواهد بود آن‌ها را دچار سوزش کند. اسید استیک رقیق شده توانایی آسیب زدن به چشم‌ها را ندارد. با این حال، ممکن است با ایجاد سوزش شما را ناراحت کند. در هر حال، لازم است از وارد شدن این ماده به چشمان خود جلوگیری کنید.

لکه سرکه بر روی لباس باقی می ماند. بنابراین، مراقب باشید که این ماده روی لباس شما نریزد.

توجه داشته باشید که لکه های سرکه سیب و سرکه قرمز پایدارتر هستند. پس در هنگام استفاده از این مواد باید بیشتر از مواقع عادی دقت کنید.

مرحله ۵

شانه زدن موها

شانه زدن موها: پس از انجام روش درمان شپش با سرکه، اجازه دهید که این ماده، حداقل برای مدت ۵ دقیقه روی سر شما باقی بماند. سپس، با استفاده از یک شانه مناسب تمامی موها را شانه کرده و کلیه بخش های پوست سر را ماساژ دهید. استفاده از روش درمان شپش با سرکه و بکارگیری یک شانه مناسب به شما کمک خواهد کرد تا اغلب تخم های این حشره را نابود کرده و برخی شپش های بالغ را از بین ببرید. در اغلب داروخانه ها و فروشگاه های آنلاین، شانه هایی عرضه می شوند که مخصوص انجام همین کار هستند. بنابراین، از این طریق می توانید ابزار مورد نیاز برای از بین بردن این حشره را تهیه کنید.

پس از آن که موی خود را به دقت شانه کردید، می توانید آن را با آب بشویید و به وسیله یک حوله خشک کنید. لازم است به این نکته توجه داشته باشید که سایر افراد خانواده نباید از حوله شما استفاده کنند؛ چرا که ممکن است به شپش یا تخم آن آلوده شده باشد.

درمان شپش با سرکه، روش بسیار مناسبی است که به شما کمک می کند تا تخم این حشره را از پوست و موی خود جدا کنید. با این حال، باز هم تأکید می کنیم که انجام این کار در از بین بردن شپش بالغ موثر نخواهد بود. بنابراین، بدیهی است که پس از به کار بردن سرکه باز هم با تعدادی از این حشرات بالغ مواجه خواهید شد.

استفاده از سرکه را می توانید به صورت روزانه انجام داده و این کار را تا جایی ادامه دهید که از نابودی کامل تخم این حشره اطمینان یابید.

علاوه بر این، با به کار گیری روش درمان شپش با سرکه، اسید استیک موجود در این ماده ممکن است پوست سر را خشک کرده و موها را وز و هوازده کند.

بین ۷ تا ۹ روز طول می کشد تا نوزاد شپش از تخم بیرون بیاید. در ضمن، طول عمر شپش بالغ چیزی در حدود ۳ تا ۴ هفته است. بنابراین، اگر شما قصد دارید، تنها با کمک سرکه با شپش ها مقابله کنید، لازم است بدانید که روند نابودی کامل این آلودگی در حدود یک ماه طول خواهد کشید.

۲. استفاده از روش های دیگر مقابله با شپش سر

روش های دیگر مقابله با شپش سر

مرحله ۱

مراجعه به پزشک: برای استفاده از روش هایی غیر از درمان شپش با سرکه، لازم است با پزشک متخصص پوست مشورت کنید. پزشک می تواند شما را راهنمایی کرده و بهترین گزینه های دارویی نظیر محصولات بدون نسخه حاوی pyrethrin را به شما معرفی کند. این ماده، ترکیبی طبیعی است که از گل داوودی به دست می آید و بر روی شپش تاثیری سمی دارد. شامپوهای ساخته شده توسط برندهای معروف از موادی نظیر Nix (گونه شیمیایی pyrethrin) و Rid (مخلوط pyrethrin با سایر ترکیبات سمی تأثیرگذار بر شپش) برخوردار هستند.

شامپوهای حاوی Pyrethrin می توانند شپش های بالغ را از بین ببرند. با این حال، در اغلب مواقع بر روی تخم این حشره بی تاثیر هستند. بنابراین، لازم است علاوه بر این شامپوها از روش درمان شپش با سرکه نیز استفاده کرده و بهترین نتیجه را دریافت کنید.

سرخی و خارش پوست از عوارض جانبی به کار گیری شامپوهای مذکور به شمار می روند. این عوارض، در کودکان دارای حساسیت به گل داودی بیشتر مشاهده می شود.

شپش سر، به خودی خود عامل انتقال بیماری های ویروسی و باکتریایی به شمار نمی رود. با این حال، عوارضی نظیر خارش سر ممکن است منجر به آسیب های پوستی و ایجاد زخم شود. در برخی موارد، ممکن است این زخم ها عفونت کنند.

استفاده هم زمان از شامپوهای ضد شپش و شامپوها و نرم کننده های معمولی به هیچ عنوان توصیه نمی شود. استفاده از محصولات همیشگی مراقبت از مو، تاثیر شامپوهای طبی را به شدت کاهش خواهد داد.

مرحله ۲

مشورت با پزشک و استفاده از داروهای تجویزی: در صورتی که درمان شپش با سرکه و استفاده هم زمان از شامپوهای طبی در از بین بردن این حشرات موثر واقع شود، باید با پزشک خود مشورت کرده و از راهکارهای قوی تری بهره جویید.

شاید دانستن این نکته برای شما هم جالب باشد که شپش سر در برخی مناطق جغرافیایی، از مقاومت بالاتری برخوردار بوده و شامپوهای ضد شپش بدون نسخه قادر به از بین بردن آن ها نیستند. در این مواقع، پزشک متخصص اقدام به تجویز دارو می کند. بنزیل الکل (Ulesfia)، مالاتیون (Ovide) و لیندان (Lindane) از رایج ترین داروهایی هستند که برای درمان شپش سر تجویز می شوند.

در مجموع، داروهای تجویزی موثر در از بین بردن شپش سر با عنوان Prediculicides شناخته می شوند. این داروها حاوی موادی سمی بوده و لازم است با دقت هر چه تمام مورد استفاده قرار گیرند. این امر، به ویژه درباره کودکان صدق می کند.

بنزیل الکل روند اکسیژن رسانی به شپش های بالغ را دچار اختلال کرده و از این طریق آن ها را نابود می کند. این روش بسیار تاثیر گذار است. با این حال، ممکن است با عوارض جانبی بالقوه ای نظیر ایجاد حساسیت، واکنش های آلرژیک و تشنج همراه باشد. بنابراین، استفاده از این شامپو برای کودکان سنین کم تر از ۶ ماه به هیچ عنوان توصیه نمی شود. در مورد این دسته از بیماران، استفاده از درمان شپش با سرکه مناسب تر خواهد بود.

شامپو مالاتیون به دلیل احتمال بروز برخی عوارض جانبی تنها برای کودکان ۶ سال و بالاتر از آن تایید شده است. این شامپو حاوی مقادیر بسیار زیادی الکل است. به همین دلیل هم هرگز نباید آن را در معرض هوای داغ سشوار یا هر وسیله گرمازای دیگری قرار داد. در عین حال، باید مراقب بود که این شامپو در مجاورت شعله مستقیم قرار نگیرد.

شامپو لیندان هم به دلیل احتمال ایجاد برخی عوارض جانبی جدی نظیر تشنج، از جمله روش‌های درمانی است که به عنوان آخرین انتخاب در نظر گرفته می شود. به همین دلیل، آکادمی امراض کودکان آمریکا استفاده از این شامپو را به زنان باردار و کودکان توصیه نمی کند.

مرحله ۳

درمان گیاهی شپش سر

استفاده از روش های درمان گیاهی: علاوه بر درمان شپش با سرکه برخی راهکارهای گیاهی دیگر هم وجود دارند که در از بین بردن این حشره موثر هستند. مطالعات نشان می دهند که برخی انواع خاص روغن های گیاهی، بر روی شپش و تخم آن اثر سمی دارند.

از جمله این عصاره های روغنی می توان به روغن درخت چای، روغن بادیان رومی، روغن درخت کانانگا (ylang ylang) و نرولیدول اشاره کرد. نرولیدول نوعی ترکیب شیمیایی است که در اغلب گیاهان یافت می شود. خواص این روغن ها در درمان و مقابله با شپش سر توسط سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) تایید نشده است. با این حال، به دلیل مستندات ثبت شده که حاکی از بی خطر بودن این مواد هستند و با توجه به پایین بودن قیمت می توانند به عنوان روش های درمانی گیاهی مورد استفاده قرار گیرند.

عصاره های گیاهی مانند روغن درخت چای، اغلب در ترکیبات شامپوهای طبی موثر در درمان شوره سر و پسوریازیس به کار می روند. علاوه بر این، می توان از آن ها برای مقابله با شپش سر نیز استفاده کرد.

از آن جا که تا کنون، گزارشی حاکی از اثرات جانبی این عصاره ها و روغن های گیاهی ثبت نشده است، استفاده از آن ها را برای بزرگسالان و کودکان می توان بی خطر تلقی کرد. بنابراین، در کنار درمان شپش با سرکه می توان از این روغن های گیاهی نیز بهره جست.

بعضی روش های درمانی طبیعی نظیر استفاده از روغن زیتون و کره نیز وجود دارند که از طریق قطع اکسیژن رسانی این حشره را نابود می کنند. هر یک از این مواد را می توان روی پوست سر بمالید و برای مدت 5 تا 10 دقیقه صبر کرد. سپس، می توان موها را مطابق معمول و با استفاده از یک شامپوی ملایم شستشو داد.

شپش سر قادر به پرواز نبوده و نمی تواند از نقطه ای به نقطه دیگر بجهد. این حشره، تنها از طریق تماس بسیار نزدیک می تواند از موهای شخصی به سر فرد دیگر انتقال یابد. از جمله روش های انتقال غیر مستقیم این حشره می توان به استفاده از کلاه، شانه، برس، حوله، بالشت، روسری و برخی دیگر از لوازم جانبی مشترک اشاره کرد. همچنین، استفاده از هدفون مشترک نیز ممکن است در انتقال شپش تاثیرگذار باشد.

سوالات متداول درباره درمان شپش با سرکه و سایر موارد

در صورتی که آلودگی به شپش سر منجر به ریزش مو شود، چه اقداماتی باید انجام داد؟
از آن جا که خاراندن پوست سر در افزایش ریزش مو تاثیرگذار است، توصیه می شود از انجام این کار خودداری کنید. به احتمال قوی، حساسیت شما به این حشره دلیل اصلی ایجاد التهاب و خارش است. این مشکل، ممکن است تا چند ماه پس از درمان کامل شپش سر نیز با شما باقی بماند. در صورت بیشتر شدن این عارضه، بهتر است به پزشک متخصص پوست و مو مراجعه کرده و با وی مشورت کنید.

آیا استفاده از روش های موثر در از بین بردن این حشره نظیر درمان شپش با سرکه ممکن است به موی سر آسیب بزنند؟
خیر، استفاده از این راهکارها به موی شما آسیبی وارد نخواهد کرد.

استفاده از چه نوع روغنی برای مقابله با شپش سر توصیه می شود؟
تمامی انواع روغن های خالص گیاهی در مقابله با شپش سر تاثیر گذار هستند. این مواد، کلیه منافذ و روزنه ها را مسدود کرده و تنفس این حشره را مختل می کنند. به این ترتیب، می توانند طی ۷ تا ۱۰ ساعت این موجود را نابود کنند.

آیا می توان سرکه را روی موی خشک ریخت؟
بله. در این صورت، بهتر است موها را با حوله پوشانده و صبح روز بعد، توسط آب و شامپوی طبی شستشو داده و به خوبی شانه کنید. این کار به سرعت جواب نخواهد داد. بنابراین، لازم است آن را دو تا سه بار در هفته و تا زمان اتمام خارش پوست سر ادامه دهید.

آیا می توان تنها از روش درمان شپش با سرکه برای خلاص شدن از این حشره استفاده کرد؟
خیر. سرکه تنها به منظور آسان کردن روند جداسازی این موجودات از پوست سر و از بین بردن تخم حشره مورد استفاده قرار می گیرد. به خاطر داشته باشید که پس از انجام هر یک از روش ها باید موی خود را به دقت شانه کرده و با انجام این کار به خارج شدن بقایای تخم و حشرات کمک کنید.

اگر در هنگام شب از سرکه سفید استفاده شود، آیا می توان شستشوی آن را به صبح موکول کرد؟
بله. اگر موی سر خود را با یک حوله بپوشانید، می توانید چند ساعت بعد و در هنگام صبح موهای خود را شستشو دهید. فقط باید به خاطر بسپارید که پیش از شستن موها باید آنها را به خوبی شانه کرده و تخم حشره را از موهای خود خارج کنید.

در صورت بازگشت مجدد شپش سر چه باید کرد؟
به همین دلیل است که در مورد لزوم شکستن زنجیره حیاتی این حشره تأکید می کنیم. برای انجام این کار، باید به مدت ۷ تا ۱۰ روز به طور مداوم از روش درمان با سرکه یا شامپوهای طبی استفاده کنید.

اگر از روش های طبی استفاده نکنیم چه اتفاقی می افتد؟ آیا درمان شپش با سرکه به تنهایی می تواند ما را از شر این حشره خلاص کند؟
سرکه تنها تخم شپش را از پوست جدا کرده و چسبندگی آن را کاهش می دهد. خواه از روش درمان با سرکه استفاده کنید و خواه از سایر روش های طبی بهره جویید، لازم است با کمک یک شانه، به دقت تخم این حشره را از موهای خود خارج کنید.

چگونه می توان تنها ظرف یک هفته از این مشکل خلاصی یافت؟
متاسفانه، فرایند از بین بردن این حشره بیش از یک هفته به طول می انجامد.

آیا ممکن است شپش به لباس هم منتقل شود؟
بله. شپش‌ها می توانند به لباس ها منتقل شده و روی آن ها باقی بمانند. بنابراین، لازم است کلیه لباس ها، ملحفه ها و سایر اقلامی که با فرد مبتلا در تماس هستند را به خوبی شستشو داده و خشک کنید.

نکات مهم

  • ابتلا به شپش سر ممکن است با علامت خاصی همراه نباشد. با این حال، نشانه های معمول این عارضه عبارتند از: خارش پوست سر و گوش، وجود ذرات ریز خاکستری شبیه شوره در ابعاد تخم شربتی بر روی پوست سر، وجود نقاط ریز و تیره ای بر روی تارهای موی سر
  • ابتلا به شپش سر نشانه رعایت نکردن موازین بهداشتی نیست. این امر، بیش از هر چیز دیگری، در اثر تماس نزدیک با افراد مبتلا روی می دهد.
  • در صورت ابتلا یکی از اعضاء خانواده، کلیه افراد باید به خوبی معاینه شوند.
  • برای معاینه موها و پوست سر، کافی است در محل روشنی قرار گرفته و با کمک ذره بین، لا به لای موها و کف سر را به خوبی بررسی کنید.
  • شپش‌ها در ظاهر شبیه شوره سر هستند. با وجود این، به سختی به موها میچسبند و به راحتی جدا نمی شوند.
  • پس از انجام روش درمان شپش با سرکه یا هر روش درمانی دیگری، شانه و برس خود را حداقل برای مدت 5 دقیقه در آب داغ با حرارت تقریبی 60 درجه سانتیگراد قرار دهید.
  • برای مقابله با شپش سر، به هیچ عنوان از اسپری حشره کش بر روی پوست سر استفاده نکنید. استنشاق و جذب این مواد می تواند برای فرد مبتلا خطراتی جدی را به دنبال داشته باشد.
  • برای پیشگیری از سرایت این عارضه، به فرزندان خود آموزش دهید که در فضای مدارس و زمین های بازی از تماس نزدیک با سر سایر همسالان خود اجتناب کنند.
  • توجه داشته باشید که شپش از طریق تماس با حیوانات خانگی منتقل نمی شود. چرا که این موجود برای زنده ماندن به تغذیه از خون انسان و دمای پوست او نیاز دارد.

گلاب و عرقیات گیاهی صالحیان

صالحیان را به اصالت می شناسند،
گلاب و عرقیات گیاهی صالحیان را به کیفیت و طبیعی بودن.

قیمت محصولات
گلاب و عرقیات گیاهی صالحیان