خواص سرکه سیب: خاصیت آن برای لاغری، پوست و مو + عوارض جانبی

بروز شده در درباره خواص مواد غذایی (9 دقیقه مطالعه)
خواص سرکه سیب: خاصیت آن برای لاغری، پوست و مو + عوارض جانبی

همه ما سرکه سیب را به خوبی می شناسیم. با این حال، به تازگی استفاده از این ماده به شدت توصیه شده و بر خواص سرکه سیب از جمله تاثیر بر سلامت پوست و مو تأکید می شود. در این جا قصد داریم با فواید سرکه سیب آشنا شده و دلایل استفاده از آن را دریابیم. ابتدا لازم است خاطر نشان کنیم که سرکه سیب به هیچ عنوان کشف تازه ای نبوده و از زمان باستان تاکنون همواره برای مصارف درمانی و خوراکی مورد استفاده قرار می گرفته است. با این حال، امروزه شمار بیش تری از افراد به پیروی از سبک زندگی سالم تر تمایل داشته و به مصرف این ماده رو آورده اند.

فهرست مطالب

سرکه سیب یکی از انواع سرکه است که با استفاده از سیب تولید می شود! در واقع، می توان گفت که این سرکه همان آب سیب تخمیر شده است. برای درست کردن این ماده، کافی است سیب ها را خرد کرده و کمی مخمر به آن ها اضافه کنیم. با انجام این کار، قند موجود در میوه به تدریج تخمیر شده و به الکل تبدیل می شود که در مرحله دوم تخمیر سرکه سیب تولید می شود.

خوردن سرکه سیب برای لاغری

ممکن است عجیب به نظر برسد، با این حال بهتر است بدانید که مصرف این ماده برای سلامتی انسان بسیار مفید است! سرکه سیب علاوه بر همه مزایای دیگری که دارد، قادر است اشتها را به شدت کاهش دهد.

سرکه سیب سال ها است که برای کمک به لاغری مورد استفاده قرار می گیرد. با این حال، کم تر کسی با نحوه عملکرد این ماده آشنایی دارد. مطالعات انجام شده، تأثیر سرکه سیب بر لاغری را اثبات می کنند. شاید جالب باشد بدانید که استفاده از این ماده به اندازه ای در کاهش وزن موثر است که حتی بدون تغییر رژیم غذایی نیز می توان از اثرات آن بهره جست. با این حال، بدیهی است که ترکیب سبک زندگی سالم با نوشیدن این ماده می تواند نتایج چشمگیری به دنبال داشته باشد.

در اغلب مواقع، اشتهای زیاد و سیر نشدن باعث پرخوری می شود. خوردن این سرکه به ایجاد احساس سیری، کنترل اشتها و رعایت رژیم غذایی سالم کمک می کند. این امر، به ویژه در آغاز روند کاهش وزن کمک بزرگی به شمار رفته و به فرد کمک می کند تا توانایی ادامه مسیر را داشته باشد.

سرکه سیب ماده ای شگفت انگیز و بسیار مفید است. با این حال، اگر از این سرکه به منظور کنترل یا لاغری استفاده می کنید، لازم است توجه داشته باشید که خوردن آن به هیچ وجه معجزه نخواهد کرد. منظور این است که باید رژیم غذایی خود را به دقت رعایت کنید و انجام مداوم تمرینات ورزشی را جدی بگیرید.

تأثیر خوردن سرکه سیب بر کاهش اضافه وزن

بیشتر بخوانید: خواص عرق زنیان برای لاغری

سرکه سیب برای مو

مصرف سرکه سیب تاثیرات خوبی برای مو دارد،از جمله:

توصیه می شود ابتدا سرکه سیب را با آب رقیق کرده و سپس بر روی پوست یا مو استفاده کنید.

بیشتر بخوانید:

فواید سرکه سیب برای پوست

سرکه سیب ماده شگفت انگیزی است که به سلامت پوست نیز کمک می کند. از جمله اثرات این ماده بر پوست می توان به موارد زیر اشاره کرد:

توصیه می شود ابتدا سرکه سیب را با آب رقیق کرده و سپس بر روی پوست یا مو استفاده کنید.

بیشتر بخوانید: ماسک سرکه سیب و گلاب

مطلب پیشنهادی: پوستی درخشان و زیبا با ماسک زعفران و گلاب

خاصیت سرکه سیب برای سلامتی

خوردن سرکه سیب چه فایده ای دارد؟

این ماده شگفت انگیز از فواید بسیار زیادی برخوردار است که از آن میان می توان به موارد زیر اشاره کرد:
استفاده از سرکه سیب …

 • روند هضم غذا را بهبود بخشیده و به عنوان یک ملین طبیعی عمل می کند.
 • سطح قند خون را کاهش می دهد.
 • حساسیت به انسولین را بهبود می بخشد.
 • احسلس سیری را تقویت کرده و به کاهش وزن کمک می کند.
 • چربی ناحیه شکم را کاهش می دهد.
 • میزان کلسترول خون را کاهش می دهد.
 • فشار خون را پائین آورده و سلامت قلب را بهبود می بخشد.
 • خطر ابتلا به سرطان را کاهش داده و روند رشد سلول های سرطانی را آهسته تر می کند.

تأثیر استفاده از سرکه سیب بر سلامت پوست و مو

دیابت

مصرف سرکه سیب در پیشگیری از ابتلا به دیابت موثر خواهد بود. بنابراین، اگر در خانواده شما سابقه ابتلا به این بیماری وجود دارد، می توانید از این سرکه استفاده کرده و خطر بروز دیابت را کاهش دهید. تجربه ثابت کرده است که خوردن این ماده به صورت ناشتا می تواند قند خون را کاهش دهد. این ویژگی به تنظیم قند خون کمک کرده و برای افراد مبتلا به دیابت بسیار مفید تلقی می شود. با این حال، بدیهی است که استفاده از آن جایگزین مصرف دارو نخواهد بود. رعایت رژیم غذایی سالم و ورزش از جمله مواردی است که همواره به افراد مبتلا به دیابت توصیه می شود. اگر شما هم مبتلا به دیابت بوده و از انسولین یا هر داروی دیگری استفاده می کنید، لازم است قبل از خوردن سرکه با پزشک معالج خود مشورت کنید. دلیل این امر آن است که مصرف این ماده سطح پتاسیم خون را به شدت کاهش داده و در مواردی می تواند برای شما خطر آفرین باشد.

کلسترول و فشار خون

کاهش کلسترول و فشار خون نیز از دیگر فواید خوردن این ماده به شمار می رود. سرکه سیب به کنترل هورمون رنین کمک می کند. این هورمون وظیفه تنگ و گشاد کردن رگ های خونی را برعهده دارد. با تنگ شدن رگ ها، فشار خون افزایش می یابد. مصرف سرکه سیب از انقباض رگ ها و افزایش فشار خون جلوگیری می کند. به همین ترتیب، خوردن آن قبل از غذا در کاهش کلسترول خون نیز موثر خواهد بود. مطالعات نشان داده اند که این سرکه به واسطه برخورداری از آنتی اکسیدان های طبیعی قادر است سطح کلسترول بد (LDL) را تقلیل و سطح کلسترول خوب (HDL) را افزایش دهد.

هضم غذا

همان طور که پیش تر هم گفته شد، سرکه سیب می تواند روند هضم غذا را بهبود بخشد. مصرف این سرکه می تواند …

 • سوزش معده را از بین ببرد.
 • نفخ را کاهش دهد.
 • به طور کلی، روند هضم غذا را بهبود بخشد.

به خاطر داشته باشید که وجود احساس درد و ناراحتی طبیعی نیست. بنابراین، در صورتی که پس از خوردن غذا در ناحیه معده دچار درد یا ناراحتی می شوید، لازم است به صدای بدن خود گوش کرده و بدانید که مشکلی در کار است. این مشکل می تواند یک پرخوری ساده یا عملکرد نادرست دستگاه گوارش باشد. هضم مناسب به معنای سطح قابل قبول اسید در معده و امکان جذب درست مواد مغذی موجود در خوراکی ها است. ناکافی بودن اسید معده، موجب خواهد شد که غذا به درستی تجزیه نشده و مواد مغذی هم جذب بدن نشوند. این امر برخی مشکلات گوارشی را به دنبال خواهد داشت که بعضی از آن ها ممکن است بسیار جدی باشند. خوردن این ماده به افزایش سطح اسید معده و بهبود روند هضم کمک می کند.

از بین بردن باکتری ها

از مهم ترین فواید سرکه سیب می توان به خواص ضد عفونی کننده و آنتی باکتریال آن اشاره کرد. در واقع، این سرکه در گذشته نیز به عنوان ماده ضدعفونی کننده زخم و درمان قارچ کاربرد داشته است. سرکه سیب همواره به عنوان یکی از بهترین مواد موثر در درمان و پیشگیری از عفونت مورد استفاده قرار می گرفته است. دلیل این امر آن است که این ماده از توانایی مقابله با باکتری ها برخوردار است. مصرف سرکه از فاسد شدن مواد غذایی و رشد باکتری E-coli نیز جلوگیری می کند. به همین دلیل است که از قدیم از آن به عنوان یک ماده نگه دارنده طبیعی استفاده می شده است.

سرطان

مطالعات نشان داده اند که مصرف سرکه سیب و تأثیر آن در بهبود سلامت عمومی بدن به پیشگیری از سرطان کمک می کند. عوامل گوناگونی در بروز بیماری سرطان دخالت دارند. به همین دلیل، روش های پیشگیری و درمان این بیماری همچنان برای بشر ناشناخته است. با این حال، یافته ها حاکی از آن هستند که مصرف سرکه سیب در کند کردن رشد سلول های سرطانی و تومورها موثر است. بدیهی است که مصرف این ماده جایگزین مناسبی برای استفاده از دارو یا پیروی از سبک زندگی سالم نبوده و به تنهایی قادر نخواهد بود خطر ابتلا به انواع سرطان را کاهش دهد.

مطلب مرتبط: 60 خاصیت لیمو ترش برای سلامت بدن

مواد مغذی

این ماده، منبع سرشاری از مواد مغذی است. این امر، توضیح خوبی است که خوردن این ماده را توجیه می کند. با نگاهی دقیق تر به مواد تشکیل دهنده سرکه سیب از خواص آن اطمینان خواهیم یافت. مواد مغذی موجود در این سرکه عبارتند از:

 • منیزیوم
 • آهن
 • فسفر
 • منگنز
 • اسیدهای آمینه
 • آنتی اکسیدان ها
 • تنها 3 کالری انرژی به ازای هر قاشق غذاخوری

مرسوم ترین روش های خوردن سرکه سیب

به خاطر داشته باشید که وجود خواص و فواید یاد شده به این معنا نیست که شما می توانید سرکه سیب را به شکل خالص و رقیق نشده مصرف کنید. برای بهره مندی از فواید این ماده، ابتدا لازم است نکاتی را درباره آن بدانید.

ابتدا برای دستیابی به نتایج بهتر، لازم است از سرکه سیب تصفیه نشده و ارگانیک استفاده کنید. در مرحله بعد، می توانید این ماده مغذی و مفید را به رژیم غذایی خود اضافه کنید. سرکه سیب از بهترین مواد تشکیل دهنده ای است که در ساخت انواع سس ها و به ویژه سس سالاد کاربرد دارد.

یکی دیگر از بهترین روش های خوردن سرکه سیب این است که 2 قاشق غذاخوری از این ماده را با یک لیوان آب میوه مخلوط کرده و نوش جان کنید. همچنین، می توانید دو قاشق غذا خوری سرکه سیب را با مقداری عسل و دارچین ترکیب کرده و میل بفرمائید. به این ترتیب، خوردن آن به مراتب ساده تر خواهد بود. با استفاده از روش های ذکر شده شما می توانید بدون حس کردن طعم سرکه از فواید و خواص آن بهره مند شوید. در صورتی که با مزه این سرکه مشکلی ندارید، به سادگی می توانید دو قاشق غذا خوری از آن را در یک لیوان آب ریخته و بنوشید.

میزان مجاز مصرف روزانه سرکه سیب چقدر است؟

مصرف بیش از اندازه سرکه سیب برای سلامت انسان زیان آور است. بنابراین، لازم است در هنگام خوردن این ماده تعادل را حفظ کنید. به طور معمول، توصیه می شود حداکثر بین 15 تا 30 میلی لیتر، معادل یک تا دو قاشق غذا خوری از این ماده را با آب، سس سالاد یا آب میوه خود مخلوط کرده و به صورت روزانه استفاده کنید. بهتر است این روند را با یک قاشق غذاخوری آغاز کرده و در صورت عدم بروز هر گونه عوارض جانبی به 2 قاشق غذاخوری افزایش دهید. طعم این سرکه در ابتدا بسیار قوی خواهد بود. بنابراین، با استفاده از این روش می توانید به تدریج به آن عادت کنید.

عوارض جانبی

به طور معمول، سرکه سیب ماده ای بی ضرر است. با این حال، مصرف بیش از اندازه هر چیزی ممکن است با برخی مشکلات همراه باشد. به علاوه، در موارد خاصی نظیر ابتلا به زخم معده یا مشکلات کلیوی استفاده از سرکه سیب به هیچ عنوان توصیه نمی شود.

سرکه سیب یک ماده اسیدی است. بنابراین، باز هم یادآوری می شود که مصرف سرکه خالص و رقیق نشده به هیچ عنوان مجاز نیست. از جمله عوارض جانبی شایع خوردن بیش از اندازه سرکه سیب می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • پوسیدگی و تضعیف مینای دندان
 • کاهش سطح پتاسیم
 • سوء هاضمه

مشکلات گوارش

این امر ممکن است اندکی متناقض به نظر برسد، چراکه پیش تر گفته شد، استفاده از سرکه سیب در بهبود هضم موثر خواهد بود. با این حال، مصرف این ماده برای افراد مبتلا به زخم معده یا عارضه ریفلاکس اسید به شدت زیان آور خواهد بود.

سوختگی پوست

این نکته نیز از دیگر موارد متناقضی است که درباره سرکه سیب وجود دارد. اضافه کردن دو قاشق غذاخوری از این ماده در وان حمام و استحمام با آن می تواند در درمان آفتاب سوختگی موثر باشد. با این حال، استفاده از محلول سرکه رقیق نشده به سادگی می تواند به پوست شما آسیب بزند. در مورد درمان آکنه هم باید دقت کرده و تنها چند قطره از این ماده را با آب ترکیب کنید و روی محل جوش بمالید.

گلاب اصل قمصر

گلاب صالحیان از مرغوب ترین نوع گل محمدی در جهان تولید می شود و دارای عطر خاص و بی نظیری است.

گلاب اصل قمصر
مطالب مرتبط با خواص مواد غذایی
10 خاصیت عرق نعنا که باید بدانید
خواص شگفت انگیز عرق نعنا برای نفخ معده، مشکلات گوارشی، اختلالات تنفسی، کنترل قند خون و درمان برخی از بیماری‌های پوستی چیست؟
خواص عرق زنیان و طریقه مصرف زنیان
عرق زنیان برای چی خوبه؟ خواص و فواید درمانی زنیان برای معده، لاغری و سلامتی بدن همراه با طریقه مصرف عرق زنيان، عوارض و بهترین زمان مصرف آن.
خواص عرق برگ چنار
خواص برگ چنار برای چاقی، مو، زنان و دندان چیست؟ عرق چنار برای دندان و لثه، جلوگیری از ریزش مو و شوره سر مفید است.
خواص انواع عرقیات گیاهی
انواع عرقیات گیاهی و خواص آنها برای پوست و مو، لاغری و کاهش اشتها، کبد چرب، نفخ معده، سرماخوردگی و کاهش استرس، 9 عرق گیاهی ضد نفخ و 7 عرق گیاهی ضد تشنج
خواص عرق آویشن
از خواص عرق آویشن در درمان بیماری هایی همچون جوش صورت، برفک دهان، سرفه،عفونت روده، اضطراب،دردهای قاعدگی نام برد.
خواص عرق کاسنی
عرق کاسنی، خواص، فواید و خاصیت های فراوانی دارد از جمله کاهش وزن، کاهش درد معده، تقویت سیستم ایمنی بدن و کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی.
عرق بیدمشک و خواص درمانی آن
خواص عرق بیدمشک برای لاغری، تسکین درد و التهاب، درد معده، میگرن، دندان درد، کمردرد، مراقبت از پوست، سلامت قلب و دستگاه گوارش
خواص سیاه دانه
سیاه دانه دارای خواص بسیاری زیادی از جمله درمان آسم، کنترل چربی و فشار خون، محافظت از مغز، کمک به کاهش وزن و کنترل دیابت می باشد.
15 خاصیت عرق بابونه و طریقه مصرف آن
خواص عرق بابونه برای قاعدگی، لاغری، درد معده، یبوست، پوست و مو، اعصاب، خواب، سرماخوردگی همراه با طریقه مصرف عرق بابونه و مضرات آن، عرق بابونه را کی بخوریم؟
خواص عرق رازیانه
۷ خاصیت معجزه آسای عرق رازیانه: عرق رازیانه سرشار از مواد مغذی و ترکیبات گیاهی مفید برای سلامت به ویژه سلامت خانم هاست.