خواص عرق خارشتر

بروز شده در درباره خواص مواد غذایی (فقط 6 دقیقه مطالعه)
خواص عرق خارشتر

در فرهنگ باستانی آیورودا، خواص عرق خارشتر و مزایای درمانی آن از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. ریشه، ساقه و شاخه‌های این گیاه حاوی ترکیبات خاص و دارویی است. به همین دلایل عرق این گیاه نیز دارای فواید قابل توجهی است. براساس آموزه‌های کهن هند باستان، استفاده از ترکیب پودر این گیاه با شیر یا گلاب بر روی پوست می‌تواند در رفع بسیاری از مشکلات پوستی نظیر کمک به درمان زخم و بهبود بثورات جلدی موثر باشد.

از دیگر فواید عرق خارشتر می‌توان به تأثیرات ضد التهابی آن اشاره کرد. مصرف موضعی ترکیب پودر این گیاه با روغن نارگیل نیز در بهبود التهابات ناشی از ورم مفاصل به شدت تأثیر گذار است. استفاده از عرق خارشتر و پودر این گیاه به صورت خوراکی هم در رفع یبوست و بهبود هضم غذا تأثیر گذار است. به این ترتیب، موارد یاد شده را نیز می‌توان در زمره خواص عرق خارشتر به شمار آورد.

خواص عرق خارشتر در درمان بیماری‌های داخلی

1. بهبود یبوست و بواسیر یا هموروئید

از اصلی‌ترین فواید عرق خارشتر این است که روند هضم را بهبود بخشیده و به کاهش مشکلاتی نظیر یبوست و تسکین علائم بواسیر کمک می‌کند. از نشانه‌های شایع بواسیر یا هموروئید می‌توان به درد، تورم، سوزش و خارش ناحیه اطراف مقعد اشاره کرد. شایان ذکر است که خوردن پودر گیاه خارشتر هم در برطرف کردن موارد فوق تأثیر گذار است.

بیشتر بخوانید بهبود یبوست با عرق زیره

2. بهبود استوماتیت (stomatitis) یا التهاب فراگیر دهان

از دیگر خواص عرق خارشتر می‌توان به تأثیر آن در بهبود التهاب فراگیر مخاط دهان، لب ها، زبان و کام اشاره کرد. غرغره کردن عرق این گیاه یا دمنوش آن هم می‌تواند در تسکین نشانه‌های استوماتیت موثر باشد.

3. بهبود سرفه و سرما خوردگی

این گیاه حاوی ترکیباتی است که به افزایش ایمنی بدن کمک می‌کنند. بنابراین، کمک به مقابله با هر گونه عفونت و درمان مشکلات تنفسی ناشی از سرما خوردگی، سرفه، آسم و برونشیت را نیز می‌توان از مهم‌ترین خواص عرق خارشتر و دمنوش آن به حساب آورد.

مطلب مرتبط درمان سرماخوردگی با عرق آویشن

بهبود سرفه با خارشتر

موارد احتیاط
با وجود خاصیت عرق خارشتر و توانایی آن در بهبود و مقابله با بسیاری از بیماری‌ها، مصرف بی رویه و طولانی مدت آن می‌تواند برای انسان مشکل آفرین باشد. بنابراین، لازم است پیش از مصرف پودر یا عرق این گیاه با پزشک مشورت شود. ناراحتی معده و اسهال از شایع‌ترین عوارض جانبی مصرف بیش از اندازه خارشتر به شمار می‌روند. لازم به ذکر است که در موارد زیر، این گیاه و فرآورده‌های آن باید با احتیاط کامل مورد استفاده قرار گرفته یا مصرف آن به طور کلی متوقف شود.

- دوران شیردهی
مادران شیرده تنها تحت نظارت پزشک و تنها به توصیه وی و در مقادیر بسیار اندک می‌توانند از این ماده استفاده کنند.

- دوران بارداری
خانم‌های باردار تنها تحت نظارت پزشک و تنها به توصیه وی و در مقادیر بسیار اندک می‌توانند از این ماده استفاده کنند.

مقدار توصیه شده
برای جلوگیری از مشکلات احتمالی و بهره مند شدن از خواص عرق خارشتر یا پودر این گیاه، پیشنهاد می‌شود مقادیر بسیار اندکی از این ماده مورد استفاده قرار بگیرد. بهتر است این کار با نظارت پزشک و طی مشورت با وی انجام شود. با این حال، به افرادی که تمایل دارند از پودر گیاه خارشتر استفاده کنند، توصیه می‌شود، روزی دو بار و هر بار یک چهارم تا یک دوم قاشق چای خوری از پودر این گیاه را مصرف کنند.

مصرف موضعی خارشتر

1. درمان آرتروز

ترکیب پودر خارشتر با روغن ماساژ و مصرف آن بر روی ناحیه آسیب دیده می‌تواند به کاهش درد و التهاب ناشی از بیماری آرتروز کمک کند. لازم به ذکر است، از آن جا که کمک به بهبود التهابات از خواص عرق خارشتر هم به شمار می‌رود، برای کاهش علائم بیماری آرتروز می‌توان از این ماده هم استفاده کرد.

درمان آرتروز با ماساژ خارشتر

2. درمان بواسیر

مصرف خارجی پودر خارشتر و خمیر حاصل از آن در کاهش تورم و درد ناشی از بروز هموروئید یا بواسیر موثر خواهد بود. پیش تر، به خواص عرق خارشتر هم در این زمینه اشاره کرده ایم.

3. درمان سردرد

استفاده از قطره بینی حاوی گیاه خارشتر می‌تواند به درمان سردرد کمک کند.

4. بهبود زخم

گیاه خارشتر حاوی ترکیبات ضد عفونی کننده است؛ بنابراین، مصرف خمیر آن بر روی زخم می‌تواند در کاهش عفونت پوست، بثورات جلدی و ترمیم زخم موثر باشد.

مطلب مرتبط کمک به بهبود زخم ها و جراحات با بومادران

موارد احتیاط
برای درست کردن خمیر خارشتر، کافی است مقداری از پودر آن با مقادیر اندکی آب ترکیب شده و روی موضع استفاد شود. شایان ذکر است که خمیر خارشتر هم باید با دقت هر چه تمام تر و تحت نظر پزشک مصرف شود. موارد زیر چند نمونه از مشکلات احتمالی ناشی از مصرف بی رویه خمیر خارشتر به شمار می روند.

- آلرژی
برای کاهش علائم آلرژی در پوست های حساس، بهتر است پودر این گیاه با شیر یا گلاب مخلوط شده و بر روی موضع مورد استفاده قرار گیرد.

مقدار توصیه شده
در صورت نیاز، پیشنهاد می شود تنها یک قاشق چای خوری از پودر این گیاه با شیر یا گلاب ترکیب شده و بر روی موضع مالیده شود. همان طور که پیش تر هم گفته شد، بهتر است این کار تحت نظر پزشک و با توصیه وی انجام گیرد.

 

سایر موارد مصرف

خواص عرق خارشتر

1.ماسک خارشتر با گلاب
برای درست کردن این ماسک، کافی است یک قاشق چای خوری از پودر این گیاه با اندکی گلاب یا شیر مخلوط شده و هفته ای دو یا سه بار بر روی پوست صورت استفاده شود.

2. درمان هموروئید
ترکیب پودر گیاه خارشتر با روغن نارگیل و مصرف آن بر روی موضع می‌تواند در درمان یا کاهش عوارض ناشی از ابتلا به بواسیر موثر باشد. توجه به این نکته ضروری است که استفاده موضعی از این ماده هم باید تحت نظر پزشک و با مقادیر مناسب انجام پذیرد.

سوالات متداول:

- آیا کمک به کنترل وزن هم به عنوان خاصیت عرق خارشتر به شمار می‌رود؟
متأسفانه، در زمینه تأثیر این گیاه بر کنترل وزن، شواهد علمی کافی در دست نیست. با این حال، با توجه به این که اختلال در هضم و ضعف دستگاه گوارش می‌تواند روند افزایش یا کاهش وزن را دچار اشکال کند؛ و با در نظر گرفتن فواید عرق خارشتر در بهبود عملکرد دستگاه گوارش، شاید بتوان کنترل وزن را در زمره خواص عرق خارشتر برشمرد.

- آیا کمک به بهبود سرگیجه را هم می‌توان یه عنوان خاصیت عرق خارشتر معرفی کرد؟
باز هم باید گفت که متأسفانه، برای تأئید این امر شواهد علمی کافی در دست نیست.

- آیا مقابله با سنکوپ یا از دست دادن موقتی حواس و درک محیطی را نیز می‌توان از فواید عرق خارشتر برشمرد؟
در کمال تأسف، برای پشتیبانی از این خاصیت عرق خارشتر مدارک و شواهد علمی کافی وجود ندارد. با این حال، سنکوپ عارضه ای است که در اثر وجود ضعف و اختلال در دستگاه عصبی اتفاق می افتد. از طرف دیگر، از فواید عرق خارشتر می‌توان به بالا بردن توان سیستم ایمنی بدن و دستگاه عصبی اشاره کرد. بنابراین، احتمال می رود، کمک به مقابله با سنکوپ و کاهش علائم ناشی از آن هم در شمار خواص عرق خارشتر به حساب آید.

- آیا می‌توان از گیاه خارشتر برای درمان روماتیسم مفصلی استفاده کرد؟
با در نظر گرفتن مزایای ضد التهابی و ضد روماتیسمی این گیاه، می‌توان تصور کرد که مصرف موضعی خارشتر در درمان و مدیریت عوارض ناشی از روماتیسم مفصلی موثر باشد. مقابله با درد و التهاب حاصل از این بیماری از خواص عرق خارشتر هم به حساب می آید.

- آیا کمک به بهبود اختلالات خونریزی هم از فواید عرق خارشتر به شمار می رود؟
در فرهنگ کهن هند باستان، اعتقاد بر این است که کمک به بهبود اختلالات خونریزی هم از خواص عرق خارشتر و گیاه آن به شمار می رود. با این حال، اثبات این امر در حوزه پزشکی مدرن، نیازمند وجود شواهد و مدارک علمی بیش تری است.

سخن آخر
در نهایت، لازم به ذکر است که مطلب فوق از ماهیت آموزشی برخوردار بوده و به هیچ عنوان نباید آن را جایگزین توصیه‌های پزشکی کرد. توجه به این نکته ضروری است که هر ماده دارویی، باید تحت نظر پزشک مورد استفاده قرار گیرد.

مطلب مرتبط خواص انواع عرقیات گیاهی

گلاب و عرقیات گیاهی صالحیان

صالحیان را به اصالت می شناسند،
گلاب و عرقیات گیاهی صالحیان را به کیفیت و طبیعی بودن.

قیمت محصولات
گلاب و عرقیات گیاهی صالحیان