راهکارهای مقابله با ریزش مو با کمک گیاهان دارویی

بروز شده در توسط دکتر الهام اختری درباره زیبایی (فقط 4 دقیقه مطالعه)
راهکارهای مقابله با ریزش مو با کمک گیاهان دارویی
مطالب بلاگ (blog.salehianasil.com) صرفا اطلاعات عمومی است و هرگز جایگزین توصیه پزشک متخصص نیست. قبل از انجام هر اقدامی برای تشخیص و درمان مشکل یا بیماری خود حتما با یک پزشک متخصص ملاقات و از توصیه های او پیروی کنید.

ریزش مو از علل هورمونی تا ارثی و اضطرابی دارد باید بررسی شود و درمان شود. در درجه اول می‌بایست علت ریزش مو مشخص شود، برخی از دلایل ریزش مو، استرس، چاقی، ارثی، تنبلی تخمدان و هورمونی... هستند.

جهت درمان ریزش مو ناشی از تنبلی تخمدان، ورزش منظم،استفاده از سبزیجات فراوان در رژیم غذایی و مدیریت وزن بسیار کمک کننده است.سبزی‌جات با برگ سبز پر رنگ مانند اسفناج، حبوباتی مثل ماش و عدس، گوشت گوسفند، آب میوه تازه مثل آب سیب و آب هویج، مزمزه کردن یک ق. چ. رب انار بعد ناهار، خوردن پنج عدد فندق بعد صبحانه، خوردن بادام درختی و مویز و چای "به" در میان وعده، جوانه گندم، سمنو، دم نوش یا جوشانده سبوس برنج، و نداشتن استرس در پرپشت شدن موها موثرند. گاهی ویتامین‌های مقوی مو هم کمک زیادی می‌کند، در دوره‌های سه ماهه میل بفرمایید.

 

چند توصیه جهت جلوگیری از ریزش مو:

 

  • موهای‌تان را کوتاه کنید.
  • از رنگ کردن، سشوار کشیدن، صاف کردن، کراتینه و ... هر گونه دستکاری و آزار موها بپرهیزید.
  • یک ربع در روز اجازه دهید کف سرتان در معرض آفتاب مستقیم باشد.
  • روسری نخی استفاده بفرمایید.
  • موهای‌تان را آزاد بگذارید و نرم و با مهربانی ببندید.
  • سبزی‌های برگ سبز مثل اسفناج و برگ تربچه میل کنید.

5 گیاه برای جلوگیری از رزش مو

گیاه دم اسب حاوی ماده ای است که قادر است پیاز مو را تحریک نماید، جوان کرده، وادار به رویش کند. می‌توانید روغن این گیاه را مستقیم روی پوست سر به ملایمت ماساژ دهید. گاهی دم نوش بابونه و دم نوش مریم گلی بنوشید. درغذایتان از رزماری استفاده کنید. به آخر طبخ غذاها جعفری اضافه کنید. با جوشانده صاف شده بابونه سرتان را بشویید.

ریزش موی مردانه درمان قطعی ندارد، ولی استفاده از گیاه دم‌اسب به همراه مورد در ریزش موی مردانه می‌تواند کمی موها را در دراز مدت ضخیم و پر کند.به نسبت مساوی، آسیاب و سپس خمیر شده روی سر به صورت ضماد استفاده شود.

روغن آمله برای بهتر بلند شدن موها و کاهش ریزش مو مناسب است.

در پسران نوجوان با طبع گرم و با آندروژن (هورمون مردانه) بالا ریزش موی مردانه رخ می‌دهد ولی معمولا بعد نوجوانی و در سال‌های جوانی است. توصیه می‌شود از لحاظ غدد بررسی شوند.

موهای شیرخوارارن تا هفت سالگی کامل می‌شود و پر خواهد شد، روند پر شدن موها وابسته به ژنتیک است که به خانواده مادری یا پدری رفته است.

جهت رویش مو در مناطقی از سر نوزادان که مو ندارد (اگر از بدو تولد است احتمالا آن منطقه فاقد پیاز مو است) ولی می‌توانید روزی یک بار شب وقت خواب کمی ملایم با روغن سیاه دانه به صورت دورانی منطقه مورد نظر را ماساژ دهید.

ریزش موهای جلوی سر در بیشتر موارد پدیده‌ای ارثی و در اندکی از موارد ماحصل استرس، کمبود مواد غذایی و تغییر مزاج است که این تغییر مزاج منجر به ریزش مو در افرادی که زمینه‌ی ارثی ضعف مو را دارند بیشتر رخ می‌دهد. بنابراین درمان ریزش مو اگر در شروع ریزش انجام شود ارزشمندتر و موثرتر است. وقتی سال‌ها از شروع ریزش مو و از خالی شدن بخشی از سر بگذرد درمان سخت‌تر و طولانی‌تر خواهد شد. تا سه سال از ریزش مو پیاز مو قابل بازگرداندن است و بعد سه سال معمولا کاری نمی‌توان کرد.

زمانی که جهت درمان ریزش مو از ماینوکسیدیل استفاده می‌کنید بهتر است قطع نکنید و حتی توصیه می‌شود تا ده سال استفاده شود چرا که با قطع دارو، ریزش موی شما تشدید خواهد شد.

ریزش موی بعد زایمان بخشی از روال طبیعی دوران زایمان و پس از آن است، چرا که در دوران بارداری ریزش موی طبیعی شما متوقف شده است و ۲ تا ۳ ماه بعد زایمان ریزش موی طبیعی شروع می‌شود.در این دوران مصرف سبزی‌ها و میوه‌ها به اندازه کافی در کنار پروتئین‌ها کارساز است.

ریزش مو پس از زایمان

رشد موها به طور متوسط یک سانت در ماه است که در موهای مجعد کمتر به چشم می‌آید. اگر یک دوره بارداری و شیردهی، جراحی سنگین، ورزش سنگین بدون تامین کافی مواد غذایی را پشت سر گذاشته باشید ممکن است سرعت رویش کم شده باشد به همین دلیل لازم است خودتان را تقویت کنید.

بیشتر بدانید مقالات مربوط به مراقبت از پوست و مو

گلاب اصل قمصر

گلاب صالحیان از مرغوب ترین نوع گل محمدی در جهان تولید می شود و دارای عطر خاص و بی نظیری است.

خرید آنلاین
گلاب اصل قمصر

دکتر الهام اختری

پزشک و متخصص طب سنتی

فارغ التحصیل از دانشگاه علوم پزشکی تهران

استاد دانشگاه علوم پزشکی ایران