عوارض مصرف زیاد لیمو ترش

بروز شده در درباره خواص مواد غذایی (فقط 6 دقیقه مطالعه)
عوارض مصرف زیاد لیمو ترش

آبلیمو از خاصیت اسیدی برخوردار است. بسیاری از مضرات لیمو ترش ناشی از وجود اسیدهای مختلفی است که در آن وجود دارد. مطالعات نشان می‌دهند، مصرف بی رویه این ماده شگفت انگیز می‌تواند موجب از بین رفتن مینای دندان شود. با این حال، فواید بسیار زیاد آبلیمو همچنان در مرکز توجه متخصصان علوم تغذیه قرار دارد. در این مطلب، تلاش خواهیم کرد تا شما را با عوارض مصرف زیاد لیمو ترش آشنا کنیم.

عوارض مصرف زیاد لیمو ترش

از عمده‌ترین مضرات لیمو ترش می‌توان موارد زیر را برشمرد:

1. مضرات آبلیمو و تأثیر آن بر پوسیدگی دندان

همان طور که پیش تر هم گفته شد، مطالعات نشان داده اند که پوسیدگی دندان می‌تواند از اصلی‌ترین عوارض مصرف زیاد لیموترش به شمار آید. این امر، به ویژه در افراد سیگاری با وضوح بیش تری مشاهده می‌شود. مواد اسیدی موجود در آبلیمو می‌تواند مواد معدنی تشکیل دهنده بافت خارجی دندان یا مینا را حل کرده و به آن آسیب بزند. این امر، به تدریج موجب پوسیدگی دندان خواهد شد. تحقیقات نشان داده اند، مضرات آبلیمو و تأثیر آن بر سلامت دندان می‌تواند درست مانند نوشابه‌های قندی باشد.

مصرف زیاد لیمو ترش باعث آسیب به دندان های می شود

برای جلوگیری از تخریب دندان‌ها، بهتر است پس از هر بار مصرف آبلیمو دندان ها به خوبی مسواک زده شوند. نوشیدن آب لیمو ترش با نی هم گزینه دیگری است که می‌تواند در حفظ سلامت دندان مفید و موثر باشد.

2. مضرات لیمو ترش و تأثیر آن بر تشدید آفتاب سوختگی

برخی از افراد، پیش از قرار گرفتن در معرض نور خورشید یا در هنگام آفتاب گرفتن از آبلیمو استفاده می کنند. منظور این است که این افراد برای تسریع روند برنزه شدن به پوست خود آب لیمو می‌زنند. متأسفانه باید گفت، این کار اشتباه است. مطالعات نشان داده‌اند انجام این کار موجب ایجاد سوختگی شدید، تاول زدن پوست و به وجود آمدن لکه‌های پوستی خواهد شد. این عارضه ای است که در علم پزشکی با نام فیتوفوتودرماتیت یا التهاب پوست در تماس با گیاهان و آفتاب شناخته می‌شود. آبلیمو حاوی ترکیبات شیمیایی خاصی به نام پسورالن است. این ماده در به وجود آمدن لکه‌های پوستی نقش به سزایی را برعهده دارد. به علاوه، این ترکیبات شیمیایی در مجاورت با نور خورشید دچار فعل و انفعالاتی می‌شوند که در بروز و تشدید آفتاب سوختگی به شدت موثر هستند.

لیمو ترش آفتاب سوختگی را تشدید می کند

از عمده‌ترین مضرات لیمو ترش و مصرف آن بر روی پوست و قرار گرفتن در معرض آفتاب می‌توان به افزایش خطر ابتلا به سرطان پوست اشاره کرد. این امر هم تا حدود زیادی به عملکرد پسورالن موجود در آب لیمو نسبت داده می‌شود.

3. مضرات آبلیمو و تأثیر آن بر تشدید آفت دهان

آفت دهان، یک بیماری شایع است که به ایجاد زخم و ضایعاتی دردناک در قسمت‌های مختلف دهان منجر می‌شود. این زخم‌های سطحی، بیش تر بر روی لثه یا سایر بخش‌های مخاطی دهان به وجود می‌آیند. مطالعات نشان داده اند، اسید سیتریک موجود در مرکبات و لیمو ترش می‌تواند در تحریک و تشدید آفت دهان موثر باشد. بنابراین، وخیم کردن شرایط این گونه زخم ها را هم می‌توان در زمره مضرات لیمو ترش دسته بندی کرد. در مواقع بروز آفت در دهان، بهتر است مصرف مرکبات و آبلیمو برای مدتی متوقف شود.

4. مضرات آبلیمو و تأثیر آن بر تشدید سوزش معده

سوزش معده، عارضه ای است که در اثر افزایش حجم اسید معده و بازگشت آن به مری اتفاق می‌افتد. بدیهی است که مصرف خوراکی‌های اسیدی این حالت را تشدید خواهد کرد. بنابراین، از دیگر مضرات لیمو ترش می‌توان به توانایی آن در تشدید ریفلاکس یا سوزش معده اشاره کرد. تصور می‌شود، فعال شدن پپسین از عوارض مصرف زیاد لیمو ترش، مرکبات و سایر خوراکی‌های اسیدی باشد. پپسین نوعی آنزیم است که در معده وجود دارد و در تجزیه پروتئین‌ها نقش مهمی را ایفا می‌کند. ریفلاکس اسید معده در فعال شدن مولکول‌های غیر فعال پپسین موجود در گلو و مری موثر بوده و عارضه سوزش معده را ایجاد یا تشدید می‌کند.

تشدید زخم معده با لیمو ترش

از دیگر مضرات لیمو ترش می‌توان به تأثیر آن در کاهش کارایی اسفنکتر پایین مری اشاره کرد. این امر، به اسید معده اجازه می‌دهد به سمت بالای مری حرکت کند. از دیگر عوارض مصرف زیاد لیمو ترش می‌توان به تشدید زخم معده اشاره کرد.

5. مضرات لیمو ترش و تأثیر آن بر تحریک میگرن

مطالعات نشان داده اند، مرکبات حاوی ماده خاصی به نام تیرامین هستند. این ماده از عوامل موثر در تحریک دردهای میگرنی به شمار می‌رود. تیرامین در بدن نوعی واکنش آلرژیک ایجاد می‌کند که به حملات میگرنی و تشدید آن ها منجر می‌شود. بنابراین، این امر را هم می‌توان در شمار عوارض مصرف زیاد لیمو ترش به حساب آورد.

لیمو ترش باعث تحریک میگرن می شود

6. مضرات آبلیمو و تأثیر آن بر اختلالات ادراری

پیش از هر چیز، به افراد مبتلا به اختلال بیش ادراری پیشنهاد می‌شود مقدار آب مصرفی خود را کاهش دهند. برخی از افراد، باور دارند که ترکیب آبلیمو با یک لیوان آب گرم و نوشیدن آن می‌تواند به افزایش ادرار کمک کند. ادامه این روند، موجب کم آبی بدن شده و مشکلات متعددی را به دنبال خواهد داشت. زیرا دفع آب اضافی بدن با مقادیر قابل توجهی الکترولیت‌ها و سدیم همراه خواهد بود.

  • از دیگر مضرات لیمو ترش می‌توان به ایجاد سوزش و تکرر ادرار اشاره کرد. در صورت ابتلا به این بیماری، بهتر است تا بهبودی کامل از مصرف آبلیمو و سایر مرکبات خودداری شود.
  • تشدید اختلال ژنتیکی تجمع آهن یا هموکروماتوز از دیگر عوارض مصرف زیاد لیمو ترش است. این ماده، حاوی مقادیر قابل توجهی ویتامین C است که به افزایش جذب آهن کمک می‌کند. بدیهی است، مصرف این ماده برای افراد مبتلا به کم خونی و فقر آهن بسیار مفید است.
  • تشدید حالت تهوع یا استفراغ را هم می‌توان از دیگر مضرات آبلیمو به شمار آورد. مصرف زیاد این ماده، یعنی بیش از دو تا سه فنجان آبلیموی رقیق شده می‌تواند در به وجود آوردن حالت تهوع موثر باشد. این امر به مقادیر زیاد ویتامین C موجود در آبلیمو نسبت داده می‌شود. زیرا، بدن تمایل دارد مازاد این ویتامین را دفع کند.

مقدارمصرف پیشنهادی

مقدار مناسب مصرف آبلیمو به مواردی نظیر وضعیت سلامت و سن مصرف کننده بستگی دارد. با وجود این، به نظر می‌رسد نوشیدن یک تا دو لیوان آبلیموی رقیق شده در روز بلامانع باشد.

آیا مرکبات با داروها تداخل پیدا می کنند؟

تداخلات دارویی مرکبات

مطالعات نشان داده اند، مصرف مرکباتی نظیر گریپ فروت می‌تواند با مسدود کننده‌های کانال کلسیم در فعل و انفعال باشد. مسدود کننده‌های کانال کلسیم، داروهایی هستند که از ورود کلسیم به داخل سلول و خروج آن از ذخایر سلولی ممانعت می‌کنند. این داروها، اغلب برای کنترل و درمان فشارخون بالا تجویز می‌شوند. به علاوه، مصرف هم زمان مرکبات با داروها ممکن است در افزایش دسترسی زیستی و اثر گذاری دارو موثر باشد. این امر، می‌تواند اثرات نامطلوبی در بدن ایجاد کند.

سخن آخر

با توجه به آن چه گفته شد، می‌توان نتیجه گرفت که افزایش احتمال پوسیدگی دندان و بالا رفتن خطر آفتاب سوختگی و عوارض ناشی از آن از عمده ترین مضرات لیمو ترش به شمار می روند. برای پیشگیری از شدت آفتاب سوختگی، توصیه می‌شود افراد به طور مرتب از کرم ضد آفتاب استفاده کنند.

سوالات متداول

- آیا ضعف ساختار استخوان‌ها را نیز می‌توان از عوارض مصرف زیاد لیمو ترش به حساب آورد؟
مطالعات چنین تاثیری را ثابت نکرده اند. بنابراین، در صورتی که مشکل خاصی ندارید، می‌توانید از آبلیمو استفاده کنید. واضح است که باید تعادل را نگه دارید.

- عوارض جانبی استفاده از آبلیمو بر روی موها چیست؟ آیا موجب بی رنگ شدن مو می‌شود؟
از جمله عوارض مصرف زیاد لیمو ترش بر روی سر و موها می‌توان به خشک شدن پوست سر و ایجاد خشکی و موخوره اشاره کرد. در عین حال، ماهیت اسیدی لیمو ترش در طولانی مدت موجب سفید شدن مو می‌شود. برای اجتناب از این امر، در صورت لزوم می‌توان آبلیمو را با روغن های طبیعی و مناسب برای مو ترکیب و سپس، مصرف کرد.

- آیا نوشیدن آبلیمو در شب مشکلی ندارد؟
خیر. نوشیدن آبلیمو در شب بلامانع است.

- آیا نوشیدن آبلیمو برای کلیه مضر است؟
خیر. برعکس، اسید سیتریک موجود در آبلیمو به درمان سنگ کلیه کمک می‌کند.

جهت آشنایی با خواص لیمو ترش در سلامت بدن به مقاله: خواص لیموترش در درمان بیماری ها و کمک به بهبود سلامت بدن و همچنین خواص لیمو ترش در زیبایی پوست و مو رجوع کنید.

گلاب اصل قمصر

گلاب صالحیان از مرغوب ترین نوع گل محمدی در جهان تولید می شود و دارای عطر خاص و بی نظیری است.

خرید آنلاین
گلاب اصل قمصر