بادکش رحم در بیماری‌های زنان

بروز شده در درباره مراقبت و سلامتی (فقط 4 دقیقه مطالعه)
بادکش رحم در بیماری‌های زنان
این مطلب صرفا اطلاعات عمومی است و هرگز جایگزین توصیه پزشک متخصص نیست. قبل از انجام هر اقدامی حتما با یک پزشک متخصص ملاقات و از توصیه‌های او پیروی کنید. اطلاعات بیشتر

شاید این سوال برای بسیاری از ما به وجود آمده باشد که بادکش رحم و تخمدان چیست؟ آیا می‌توان برای بیماری‌های مربوط به دستگاه تولیدمثلی زنان از بادکش رحم و تخمدان استفاده کرد؟ آیا استفاده از بادکش زنان برای تمام بیماری‌های زنان مفید است؟ استفاده از بادکش رحم و تخمدان چه عوارضی دارد؟ تاثیرگذاری بادکش زنان بر از بین رفتن سبب یک بیماری تا چه اندازه مفید است؟ در این مقاله سعی می‌شود به این سوالات حتی‌المقدور پاسخ داده شود.

بادکش چیست؟

بادکش درمانی یکی از روش‌های درمان در حوزه اعمال یداوی در طب سنتی است. در این روش لیوان‌های در اندازه‌های مختلف بسته به نیاز درمانی روی محل مورد نظر قرار داده می‌شوند. سپس با خارج کردن هوای داخل محفظه لیوان، خلا ایجاد می‌شود. به این ترتیب پوست به داخل فضای داخل لیوان کشیده شده و لیوان روی پوست ثابت می‌ماند.

چند نوع بادکش وجود دارد؟

انواع مختلفی از بادکش وجود دارند. براساس اینکه ایجاد خلا در لیوان با استفاده از حرارت خارجی باشد یا خیر دو نوع بادکش سرد و گرم وجود دارد. در بادکش سرد، منبع حرارت خارج از بدن استفاده نمی‌شود و با ایجاد مکش توسط دستگاه ساکشن در لیوان‌های مخصوص، خلا ایجاد می‌شود. در این حالت پوست به داخل لیوان کشیده می‌شود. در بادکش گرم، این خلا با کمک گرفتن از یک منبع حرارت خارجی مثل پنبه آتش گرفته است که فضای داخلی لیوان را گرم کرده و باعث ایجاد خلا می‌شود.

براساس اینکه لیوان بادکش روی پوست ثابت است یا متحرک، دو نوع بادکش لغزان و ثابت وجود دارد. همانطور که از نام آن‌ها پیداست، در بادکش لغزان لیوان بادکش به طور ملایم و با فشار دست روی موضع بادکش جابجا می‌شود. اما در بادکش ثابت برای مدتی بسته به محل انجام بادکش روی پوست باقی می‌ماند.

بادکش درمانی چه فایده‌ای دارد؟

بادکش درمانی تاثیرات مشابهی با ورزش کردن روی بدن دارد و به صورت غیرفعالانه و توسط فرد دیگری انجام می‌شود. از جمله تاثیرات آن می‌توان به گرم‌کردن بدن، تحلیل برخی مواد زائد از بدن، کمک به افزایش خونرسانی به موضع، از بین رفتن انقباضات عضلانی و تنش‌های عضلانی، کاهش اضطراب و نگرانی و بازگشت آرامش به بدن اشاره کرد.

بادکش رحم چیست؟

بادکش رحم به عنوان یکی از روش‌های درمانی کمکی در برخی بیماری‌های زنان به‌کار می‌رود. این روش که از آن با عنوان بادکش رحم و تخمدان هم نام برده می‌شود، روشی مناسب و کمکی است برای تسریع روند درمان به شمار می‌رود.

آیا بادکش رحم و تخمدان برای تمام بیماری‌های زنان مفید است؟

از آن‌جاکه سبب ایجاد بیماری در رحم و تخمدان‌ها بسیار متنوع است، برای تمام این بیماری‌ها نمی‌توان از بادکش رحم و تخمدان استفاده کرد. بلکه همانطور که پیش‌تر ذکر شد هر جا در دستگاه تولیدمثلی زنانه نیاز به گرم کردن، افزایش خونرسانی به بافت، کاهش انقباض عضلانی، نیاز به تمرکز بیشتر روی موضع یا انحراف طبیعت هوشمند بدن وجود داشته باشد می‌توان از بادکش رحم و تخمدان بهره گرفت. بدیهی است تا زمانی که طبیب درمان‌گر به عامل ایجاد یک بیماری به طور کامل آگاهی نداشته باشد نمی‌توان این روش را برای کسی تجویز نمود. چرا که در بسیاری از بیماری‌های رحم و تخمدان، با انجام بادکش نه تنها بیماری از بین نمی‌رود، بلکه تشدید شده و مسیر درمان را با مشکل روبرو می‌کند. بنابراین لازم است از انجام بادکش رحم و تخمدان بدون تجویز طبیب حاذق دوری جست.

آیا بادکش رحم و تخمدان عارضه دارد؟

به طور کلی چون فرآیند بادکش‌گذاری یک عمل غیرتهاجمی است، در صورتی‌که به جا و درست انجام شود عارضه خاصی برای آن وجود ندارد اما در صورت مصرف داروی خاصی مثل ضدانعقادها، وجود آلرژی پوستی، بیماری یا سابقه جراحی خاص، وجود فتق‌ها حتما طبیب خود را در جریان این موضوع قرار دهید.

لازم به ذکر است استفاده از بادکش درمانی تنها یک روش کمکی برای بهبود عملکرد دستگاه تولیدمثلی بانوان است و به هیچ عنوان نمی‌توان آن را برای تمام بیماری‌های زنان تجویز کرد. هم‌چنین در صورت تایید تاثیر بادکش در درمان یک بیماری باید به این نکته توجه داشت که برای درمان کامل یک بیماری حتما باید شرح حال کامل گرفته و معاینه انجام شود، سپس با بهره گرفتن از سبک زندگی سالم، داروهای مورد نیاز و در کنار آن استفاده از مواردی مثل بادکش درمانی مراحل درمان طی شود.

کلام آخر

در طب سنتی ایران توجه زیادی به تلاش برای حفظ سلامتی وجود دارد. بدیهی است داشتن سبک زندگی سالم که تاثیر به‌سزایی در پیشگیری از بیماری‌ها دارد، علاوه براینکه هزینه بسایر کمتری دارد، کیفیت و رضایت از زندگی را به‌طور چشم‌گیری افزایش می‌دهد.

گلاب اصل قمصر

گلاب صالحیان از مرغوب ترین نوع گل محمدی در جهان تولید می شود و دارای عطر خاص و بی نظیری است.

گلاب اصل قمصر
عکس نویسنده
دکتر مریم مشهدی

پزشک، دکترای تخصصی طب سنتی ایرانی
فارغ التحصیل از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی

مطالب مرتبط با مراقبت و سلامتی
دلایل کاهش رشد جنین در رحم چیست؟
دنیای مادری سرشار از رمز و رازهاست و دوران بارداری می‌تواند مقدمه‌ای شیرین برای ورود به این دنیا باشد. با آرزوی سلامتی برای همه مادران و جنین‌هایشان...
درمان خانگی خار پاشنه با سرکه سیب
خار پاشنه، یک بیماری شایع است که زنان باردار، افراد چاق و ورزشکاران را درگیر می‌کند.درد پاشنه تیز، التهاب پاشنه پا، درد و بی حرکتی از علائم این بیماری است
خواص عرق زنیان برای لاغری
زنیان به کاهش وزن کمک می کند. زنیان را می توان با سایر گیاهان و دانه ها ترکیب کرد مانند عسل، سیاهدانه، شنبیله و زیره و برای لاغری استفاده کرد