دلایل کاهش رشد جنین در رحم چیست؟

بروز شده در درباره مراقبت و سلامتی (فقط 6 دقیقه مطالعه)
دلایل کاهش رشد جنین در رحم چیست؟
این مطلب صرفا اطلاعات عمومی است و هرگز جایگزین توصیه پزشک متخصص نیست. قبل از انجام هر اقدامی حتما با یک پزشک متخصص ملاقات و از توصیه‌های او پیروی کنید. اطلاعات بیشتر

اختلال رشد داخل رحمی چیست و شیوع آن چقدر است؟

ممکن است مادران باردار گرامی که در انتظار تولد فرزندشان هستند طی معاینات روتین بارداری متوجه اختلال یا کاهش رشد جنین در داخل رحم شوند. اختلال یا کمبود رشد جنین داخل رحم، به‌طور متوسط در ده درصد از حاملگی‌ها مشاهده می‌شود و به معنی وزن کمتر از حد مورد انتظار برای یک سن حاملگی مشخص است. به این معنا که رشد اعضای بدن جنین نسبت به سن حاملگی که در آن قرار دارد کمتر است . این اختلال به دلایل مختلفی ایجاد می‌شود. البته نباید فراموش کرد که کم‌وزنی گاهی منشا ژنتیکی دارد و اگر جنینی از والدین ریزجثه و با سلامت کامل در رحم برخوردار است، نیاز به مداخلات درمانی و نگرانی در این زمینه نیست.

کاهش رشد جنین در رحم به چه دلایلی ایجاد می‌شود؟

دلایل ایجاد کاهش رشد جنین در رحم شامل عوامل مربوط به مادر، عوامل مربوط به جفت و عوامل مربوط به جنین هستند. عوامل مربوط به مادر مثل ابتلای مادر به عفونت‌ها، چند قلویی که باعث می‌شود هر کدام از جنین‌ها در معرض کمبود وزن باشند، مشکلات انعقادی مادر ، کم‌وزنی شدید مادر قبل از بارداری، استفاده از سیگار و الکل، بیماری‌های کلیوی و... می‌باشد. بدیهی است سعی در برطرف کردن بیماری‌ها و مسائلی که یک خانم قبل از بارداری با آن‌ها روبرو است می‌تواند به سلامت و رشد ایده‌آل جنین کمک به‌سزایی کند. در مواردی مانند ابتلای مادر به بیماری‌هایی مثل دیابت، فشار خون، بیماری‌های کلیوی و... کنترل این بیماری‌ها با دارو و سبک زندگی صحیح، به سلامت بارداری وی کمک به‌سزایی می‌کند.

از عوامل مربوط به جنین می‌توان مشکلات کروموزومی، عفونت و نقص‌های مادرزادی بدن را نام برد که در بررسی‌های مربوط به بارداری قابل پیگیری هستند. در این میان بارعایت احتیاطات لازم می‌توان برای درمان عفونت‌ها اقدام کرد. نقص‌های مادرزادی و مشکلات کروموزومی احتمالی را هم می‌توان با روش‌های تشخیصی دقیق‌تر پیگیری نمود.

مشکلات جفتی شامل فرآیندهایی که باعث کاهش خونرسانی به جنین می‌شوند هم از عوامل دیگر هستند. در این قسم، اشکالاتی که ممکن است در ساختار آناتومیکی جفت وجود داشته باشند، می‌تواند رشد جنین را تحت تاثیر قرار دهد.

کاهش رشد جنین در چه سنی از حاملگی بیشتر اتفاق می‌افتد؟

سن ایجاد اختلال رشد در جنین برای تشخیص دلایل احتمالی ایجادکننده آن و بررسی موارد کمک‌کننده در درمان، مهم است. اختلال رشد جنین در رحم در سه ماهه آخر حاملگی، بیشتر در به دلیل نقص در تغذیه مادر و در موارد کمتر شایع به دلیل نقص جفت اتفاق می‌افتد. این در حالی است که اگر اختلال رشد جنین از ابتدای حاملگی وجود داشته باشد، نگرانی بیشتری نسبت به سلامت جنین وجود دارد.

کاهش رشد جنین در رحم آیا برای نوزاد متولد شده خطر و عوارضی دارد؟

بعضی از نوزادان متولدشده با کاهش رشد در حاملگی، به بیماری‌های ارثی مبتلا هستند. این در حالی است که برخی از آنان مشکل خاصی ندارند و تنها کمبود وزن نسبت به نوزادان با شرایط مشابه خود دارند که در موارد زیادی، با بالارفتن سن شیرخوار، این کمبود وزن با تغذیه مناسب شیرخوار جبران می‌شود. اما باید به این نکته توجه داشت، بسیاری از نوزادانی که با محدودیت رشد داخل رحم به هر دلیلی مواجه هستند، پس از تولد هم در ریسک بالاتری برای ابتلا به بسیاری از بیماری‌ها از جمله بیماری‌های عفونی قرار دارند.

چگونه می‌توان اختلال رشد جنین در رحم را تشخیص داد؟

روش‌های تشخیص کمبود رشد جنین در رحم شامل سونوگرافی، کم‌بودن ارتفاع رحم نسبت به سن بارداری در معاینه توسط پزشک و انجام سونوگرافی داپلر(عروق خون‌رساننده به جنین) در صورت شک به این اختلال است.

درمان اختلال رشد جنین در رحم چیست؟

درمان کاهش رشد جنین در رحم شامل پایش مداوم رشد جنین در رحم توسط پزشک، توصیه به استراحت مادر برای وزن‌گیری بیشتر جنین و در صورت رشد کامل اعضای بدن جنین و وجود قابلیت حیات برای وی، القای زایمان است. در حال حاضر هیچ دارویی که بتوان گفت مستقیما برای درمان اختلال رشد جنین در رحم باشد، وجود ندارد.

آیا برای درمان کاهش رشد جنین می‌توان از طب سنتی ایران کمک گرفت؟

از دیدگاه طب سنتی ایران، دو کیفیت گرمی و تری برای رشد جنین لازم و ضروری هستند و اگر بنا به هر دلیلی تعادل این کیفیت‌ها به هم بخورد، رشد جنین با کمبود مواجه می‌شود. تغذیه مناسب مادر در دوران بارداری، عدم انجام فعالیت‌های سنگین، انجام فعالیت ورزشی سبک حین بارداری، که منجر به افزایش تبادل گردش خون بین مادر و جنین می‌شود، خواب کافی و در زمان مناسب که به مادر کمک کند تا توان از دست رفته را بازیابد، از عوامل موثر در افزایش وزن‌گیری جنین هستند. در میان تمام دلایل ایجادکننده کمبود رشد جنین، اگر این اختلال به دلیل تغذیه نامناسب مادر و در دسترس نبودن موادغذایی مفید برای رشد جنین باشد، طب سنتی ایران می‌تواند تا حد زیادی به برطرف‌شدن این مشکل کمک کند. تغذیه صحیح مادر در این دوران، اصلی‌ترین گام برای بهبود روند رشد جنین است. تغذیه شامل استفاده از مواد غذایی است که علاوه بر تامین گرما و رطوبت کافی برای رشد جنین، در حاملگی، مجاز بوده و به تقویت عمومی بدن مادر نیز کمک کنند. به این منظور در ادامه برنامه پیشنهادی برای وعده‌های صبحانه، نهار و شام و هم‌چنین میان‌وعده‌ها بیان خواهد شد.

استفاده مواد غذایی مانند عسل، مربای به، سیب، هویج، بالنگ، شیره انگور، کره یا خامه، زرده تخم مرغ عسلی، شیر گرم همراه گلاب برای وعده صبحانه مناسب هستند. در وعده‌های نهار و شام ماهیچه گوسفندی که با مقداری نخود و برنج پخته شده، خورشت بامیه، اسفناج، کرفس، کدوتنبل، فسنجان، بوقلمون، کبک یا بلدرچین مناسب هستند. بهتر است هر کدام از این خورشت‌ها با مقداری کره یا روغن حیوانی پخته شوند. کباب گوسفندی یا جوجه کباب و شیربرنج هم از غذاهای مفید در این دوران است. در میان وعده‌ها خوراکیهایی مثل مویز یا کشمش و مغزیجاتی مثل بادام، فندق و پسته مفید هستند. میوه‌هایی هم‌چون سیب، موز، هلو، انگور و انجیر هم در این دوران توصیه می‌شوند. استفاده از شربتی شامل یک قاشق مرباخوری تخم بالنگو، یک لیوان عرق بیدمشک، هل یا گلاب هم در این دوران مفید است. از دیگر میان‌وعده‌های مفید، نان و کره و عسل است که می‌تواند همراه یک لیوان شیر گرم و کمی گلاب استفاده شود. شیربادام را هم می‌توان به عنوان یکی از بهترین میان‌وعده‌ها نام برد. طرز تهیه آن به این شکل است که ابتدا 10-15 عدد بادام درختی را داخل یک لیوان آب ریخته چند ساعت در یخچال قرار داده می‌شود. سپس آن را در دستگاه مخلو‌کن ریخته با کمی عسل و گلاب آماده مصرف است.

با انجام اقدامات فوق و تامین مواد مغذی مورد نیاز برای رشد جنین در رحم، می‌توان انتظار داشت کمبود تغذیه‌ای جنین برطرف و به رشد بهتر او کمک شده است. لازم به ذکر مجدد است که برخی موارد ریزجثه‌بودن ارثی است و نباید با مداخلات بی‌جا سعی در تغییر چشمگیر آن داشت.

سخن آخر

دنیای مادری سرشار از رمز و رازهاست و دوران بارداری می‌تواند مقدمه‌ای شیرین برای ورود به این دنیا باشد. با آرزوی سلامتی برای همه مادران و جنین‌هایشان...

گلاب اصل قمصر

گلاب صالحیان از مرغوب ترین نوع گل محمدی در جهان تولید می شود و دارای عطر خاص و بی نظیری است.

گلاب اصل قمصر
عکس نویسنده
دکتر مریم مشهدی

پزشک، دکترای تخصصی طب سنتی ایرانی
فارغ التحصیل از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی

مطالب مرتبط با مراقبت و سلامتی
بادکش رحم در بیماری‌های زنان
بادکش رحم و تخمدان چیست؟ آیا می‌توان برای بیماری‌های مربوط به دستگاه تولیدمثلی زنان از بادکش رحم و تخمدان استفاده کرد؟
درمان خانگی خار پاشنه با سرکه سیب
خار پاشنه، یک بیماری شایع است که زنان باردار، افراد چاق و ورزشکاران را درگیر می‌کند.درد پاشنه تیز، التهاب پاشنه پا، درد و بی حرکتی از علائم این بیماری است
خواص عرق زنیان برای لاغری
زنیان به کاهش وزن کمک می کند. زنیان را می توان با سایر گیاهان و دانه ها ترکیب کرد مانند عسل، سیاهدانه، شنبیله و زیره و برای لاغری استفاده کرد