راه درمان سرفه خشک و سرفه خلط دار

بروز شده در توسط دکتر الهام اختری درباره مراقبت و سلامتی (9 دقیقه مطالعه)
راه درمان سرفه خشک و سرفه خلط دار
مطالب بلاگ(blog.salehianasil.com) صرفا اطلاعات عمومی است و هرگز جایگزین توصیه پزشک متخصص نیست. قبل از انجام هر اقدامی برای تشخیص و درمان مشکل یا بیماری خود حتما با یک پزشک متخصص ملاقات و از توصیه های او پیروی کنید.

سرفه از تظاهرات بالینی برخی از بیماری‌ها است.سرفه گاهی خشک، و گاهی خلط دار است.علاوه بر مشورت با پزشک، دم‌نوش‌های زیر را نیز در نظر داشته باشید:

1- سرفه خشک

بارهنگ

این دانه‌های ریز در آب جوش لعاب پس می‌دهند و در تسکین سرفه موثرند.

تخم مرو

دانه‌های این گیاه نیز در آب، لعاب می‌دهند و خوردن دم کرده این دانه‌ها به تسکین سرفه خشک کمک زیادی می‌کند.

به دانه

دانه به، میوه به باید شیرین باشد، دم کرده‌اش، در کنترل سرفه مناسب است.

2- سرفه خشک مزمن

انار

سر انار شیرین را ببرید، سوراخی ایجاد نمایید و از روغن بادام شیرین پر نمایید. روی شعله پخش کن یا در مایکروویو به نحوی قرار دهید که داغ شود، حالت نیم پخته پیدا کند ولی نسوزد. سپس فشرده شده، مکیده شود.

3- سرفه خلط‌دار

شلغم

شلغم هم به شکل آب پز و هم در سوپ و آش کاربردی است

آویشن

دم نوش آویشن در سرفه های خلط دار بسیار کمک کننده است.

درمان کلی:

عسل و لیموترش

یک ق. م. عسل در یک فنجان اب گرم، حل کنید، صبر کنید ولرم شود و قطرات لیموترش تازه را اضافه بفرمایید. در کنترل علایم سرماخوردگی و سرفه بسیار موثر است.

آب هویج

یک دوم لیوان آب هویج به همراه یک دوم لیوان شیر با یک ق. م. شکر در تسکین سرفه موثر است.

بابونه شیرازی

دم نوش بابونه نیز سه تا چهار بار در روز در کنترل علایم سرماخوردگی موثر است.

در ادامه به بررسی پرسش‌های کاربران در زمینه سرفه خواهیم پرداخت.

1. خانم دکتر برای سرفه ناشی از حساسیت چه چیزی خوب هست؟
سرفه‌های ناشی از حساسیت معمولا خشک است. تخم مَروْ، یک ق. چ. سر پر در یک فنجان آب ولرم هم بزنید و بنوشید تا روزی سه بار قابل استفاده است.

2. ببخشید من دوقلوباردارم الان توی ماه سوم هستم نزدیکه یک ماهه مرتب سرفه می‌کنم بخصوص وقتی غذای سرخی یا شوری وترش..می‌خورم دکتر رفتم دیفن هیدرامین دادن ولی بدتر می‌شم وقتی می‌خورم باید چه کنم؟در ضمن یبوست دارم.
دانه "به" را یک ق. چ. ( حواستان باشد دانه‌ها درسته و بدون شکستگی باشند) در یک فنجان آب جوش دم کنید و طی روز ق.ق. میل بفرمایید. سه روز تکرار بفرمایید.

3. حدود یک ماه سرفه می‌کنم اوایل خشک بود الان همراه خلط گلو،صدامم گرفته، الان گوش هم کمی درد می‌کنه و خلط گلوم مزه آهن میده دوبارم دکتر رفتم
اگر سرفه تان خشک است، تخم مرو یا بهدانه میل کنید. اگر رطوبی است آویشن دم کنید و بنوشید. روزی سه بار با آب نمک خوب بینی و حلق را بشویید. با پزشک مشورت کنید.

4. من مدتی است که سرفه های خشک می‌کنم و این سرفه‌ها هر روز شدیدتر میشه و از حساسیت فصلی دکتر رفتم انواع قرص و شربت‌ها رو خوردم و از دمنوش آویشن و پونه هم خیلی استفاده کردم واقعا خسته شدم ممنون میشم راهنماییم کنید
برای سرفه خشک چیزی مثل تخم مرو، به دانه و... که لعاب دارد مناسب است، اشتباهی دم نوش خوردید و عارضه دار شده است.از الان به دانه یا تخم مرو را به صورت دم نوش میل بفرمایید.

5. برای سرفه‌های خلط دار پسر ۸ ماهه‌ام که آبریزش بینی هم داره لطفا راهنماییم کنید ٬ ممنون از پاسخگوییتون.
یک ق. چ. سر خالی آویشن را با آب سرد بشویید که خاک نداشته باشه، با یک استکان آب جوش دم کنید. بعد ۱۰ دقیقه صاف کرده با یک ق. م. شکر شیرین کنید. روزی یک بار کم کم بخورد.

6. حدودیک هفته بیشتره سرفه می‌کنم, دکتر گوش وحلق وبینی رفتم گفتن باید دکتر ریه برم و رفتم دکتر ریه گفت حساسیت شدید دارم وزمینه آسم دارم, دارودادن مصرف می‌کنم ولی هنوزخوب نشدم بعضی اوقات صبحا احساس خفگی دارم یعنی باتنگی نفس بلندمی‌شم, سرفه‌هام ابتداخلط خونی همراه داشت بعددیگه کمترشد الان خلط دارم ولی خونی نیست, میشه لطفا راهنمایی کنید چکارکنم بهتربشم, درضمن بچه یک و نیم ساله دارم که شیرمیخوره
تا زمانی‌که خلط دارید دم‌نوش آویشن میل کنید. شب‌ها تخم کتان آسیاب شده یک ق. غ. با کمی عسل مخلوط کنید کم‌کم بمکید.مایعات و سوپ‌های گرم بخوید.بادکش گرم دو طرف فقرات نیز کمک‌کننده است.

7. مادرم سه روزه سرفه‌های خشک میکنه. دلیلش چی میتونه باشه؟ لازمه به پزشک مراجعه کنه؟
سرفه‌های خشک در شروع سرماخوردگی و در حملات آلرژی دیده می‌شود.اگر احساس دماغی و گرفتگی بینی اضافه شد و به تدریج ترشح پیدا کرد سرماخوردگی است. ولی اگر سرفه خشک باقی ماند و شبیه آلرژی بود از تخم مرو استفاده کنید. یک ق. چ‌ در آب ولرم هم بزند و روزی دو بار بنوشد. به‌دانه نیز انتخاب خوبی است. یک ق. م. از دانه‌های به که درسته باشند در آب جوش یک ربع با درب بسته بماند تا لعاب بدهد و ق. ق. میل کنند.

8. چند روزی هست درگیر سرفه‌هایی شدم که با کنده شدن خلط همراه است، و صدای بسیار گرفته، ایا مصرف دمکرده آویشن با عسل تاثیری دارد، چه تدبیری انجام دهم، دختر سه ساله ام هم همینطور شده.
سرفه‌های خلط‌دار به دم‌نوش آویشن خیلی خوب جواب می‌دهند ولی حواستان باشد زیاده‌روی نکنید و اگر ترشحات کم شد و یا خشک شد دیگر ادامه ندهید. بالای دو سال قابل استفاده است. زیر دو سال باید با نظر پزشک باشد.

9. من حدود شش ماه است که سرفه‌های زیادی دارد تا حدی که مشکوک به ریه و تنفس و ....بود ولی آزمایش و سی تی اسکن چیزی نشان نداده حدود یکماه قبل تا حالا خیلی بهتر شده بودم ولی الان ده روز است که دوباره شروع شده خصوصا شب تا صبح واقعا نمی‌تونم بخوابم نمی‌دانم آلرژی است یا نه ؟در ضمن در این دو هفته اخیر یر زبانم هم حالت دانه زده سطح زبانم سفید است اما نوک آن قرمز است .
سرکه سیب را رقیق بفرمائید به این ترتیب که در یک لیوان آب جوشیده سرد شده یک ق. غ. سرکه بریزید و صبح ناشتا و شب قبل خواب غرغره کنید. اگر سرفه خشک است غروب تا وقت خواب از دم‌کرده یک ق.م. به‌دانه در آب جوش استفاده کنید یعنی هر نیم ساعت دو سه تا قاشق بخورید تا وقت خواب بشود یک فنجان دم نوش به‌دانه(دانه‌ها را نخورید ولی دانه‌ها در آب تا آخر هستند تا لعاب بدهند)

10. پسر ۴ سالم از شهریور تا حالا مدام آبریزش بینی و سرفه خلط دار میگیره یکهفته خوب میشه و دوباره شروع میشه.اکثر سرفه‌هاش هم موقع خواب اتفاق میفته.وضعیت عمومی و اشتهاش خوبه.تو این مدت یک دوره آنتی بیوتیک و ۲ شیشه شربت آویشن مصرف کرده بهتر میشه ولی دوباره شروع میشه به محض اینکه کمی سردش بشه یا باد سرد بهش بخوره.
مداوم روزی شش هفت بار بینی او را با استفاده از دی.بی.سالین ( در داروخانه موجود است) بشویید. شستشوی مداوم بینی موجب تمیزی و عدم تجمع ترشحات ناحیه بینی و حلق شده و امکان فعالیت مداوم میکروب‌ها گرفته می‌شود. هر روز یک لیوان آب لیمو شیرین بنوشد.

11. من خانمی ۴۵ ساله هستم که الان مدتی هست سرفه می‌کنم سرفه‌هام به این شکل هست که وقتی می‌خوام گوشهامو تمیز کنم.بیشتر سرفه می‌کنم.وبزاق دهنم ترشح می‌شه.یعنی دهنم پراز آب می‌شه.خیلی از مواقع هم سرفه‌هام منجر به استفراغ می‌شه . شب‌ها هم تو خواب سرفه می‌کنم.که بازم دهنم پراز آب لزج می‌شه که باید بلند بشم ودهنمو بشورم.بعضی مواقع هم از شدت سرفه دچار تنگ نفس وحالت تهوع می‌شم..در طول روز هم یکسره باید گلو صاف کنم. قبلا دوبار این طوری شدم که پیش یه دکتر طب گیاهی رفتم‌.وخوب شدم..ولی داروهاش یادم نیست..بعد از چهار سال دوباره سرفه می‌کنم.این قدر سخته که وقتی سرفه به سراغم میاد نمی تونم صحبت کنم...ممنونم راهنمایی کنید
اگر شب‌ها هم سرفه می‌کنید باید ویزیت شوید و بررسی شوید. خوردن یک ق. چ. تخم مَرو که در یک فنجان آب گرم هم زده‌اید قبل خواب کمک کننده است. در شهرهای بزرگ برگشتن ترشحات به سبب آلودگی هوا پدیده بسیار شایعی است که تنها شستشوی مداوم به خصوص صبح ناشتا و شب وقت خواب و بعد فعالیت در کنترل آن و کاستن از عوارض، موفق است. حتما عکس ریه هم داشته باشید به هر حال سرفه مزمن باید بررسی شود.

12. شیرخوار ۳۷ روزه ای به دلیل برونشیولیت ۴ روز در بیمارستان بستری بود و سپس با شربت آزیترومایسین و رانیتیدین ترخیص شد. ولی هم چنان سرفه و ترشحات دارد. برای بهبودی زودتر یا پیشگیری از عود مجدد چه تدابیری را پیشنهاد می‌کنید؟
در شیرخواران زیر ۴ ماه استفاده از بخور سرد و شستشوی مرتب بینی با قطره کلرور سدیم کافی است. خودتان آویشن دم کنید و با کمی عسل شیرین کنید و سه روز پیاپی روزی سه بار میل کنید. سپس دم‌نوش بابونه شیرازی را تا یک هفته روزی دو بار میل کنید.

13. سلام برای درمان سرفه خشک باید چیکار کنیم آویشن دم کردم تاثیری نذاشته.دخترم شیش سالشه آلرژی داره.دکتر قرص کتوتیفن و دو نوع اسپری داده ولی خوب نشده.خیلی ناراحتم لطفا راهنمابی کنید برای درمانش چیکار کنم
درمان سرفه‌ی خشک با آویشن نیست، آویشن موجب تشدید خشکی می‌شود، به‌دانه دم بفرمائید و لعاب آن را به وی به دفعات بدهید، به تدریج بهتر خواهد شد.

14. من بچه ای دارم شیش ماهه دو روزه سرفه می‌کنه می‌خواستم ببینم چه دارو گیاهی بدم بهش خوب شه
برای شیرخواران در آستانه‌‌ی شش ماهگی یکی از بهترین اتتخاب‌ها برای کنترل سرفه، به‌دانه است. یک ق. م. به‌دانه را در یک فنجان آب جوش بریزید و نیم ساعتی درب آن را بگذارید سپس لعاب به دست آمده را طی روز کم‌کم به او بخورانید. می‌توانید از حبه‌ای قند برای خوش ‌طعم کردن آن استفاده کنید.

15. دخترم هشت سالشه و پسرم شش سال هر دو سرفه میکنن و بینیشان کیپ میشه و ترشح داره دکتر بردم دارو داد ولی بهتر نشدن دهنشون بوی عفونت میده هر راهکاری بوده انجام دادم ولی بهتر نشدن بینی پسرم انقدر کیپ میشه که موقع خواب نمیتونه نفس بکشه ممنون میشم راهنمایی کنید
شستشوی مداوم بینی با نرمال سالین، شب‌ها وقت خواب، صبح ناشتا، بعد ورزش و بازی، وقتی ترشحات زیاد است بیشتر شسته می‌شود وقتی خاموش است هر شب وقت خواب کافی است. از شستشوی خوب بینی غافل نشوید که هیچ کاری جای آن را نخواهد گرفت. دم نوش بابونه در شرایط حاد بیماری مناسب است.

16. سلام خانوم وقت بخیر.یه سوال داشتم..من ازماه رمضان دچارسرفه شدم.چندبارهم دکتررفتم خوب نشدم.خودم فکرمی‌کردم بخاطر آب سرد بودکه توی ماه رمضان بعدافطار زیادخوردم. الان آب یخ نمی‌خورم یه مقداربهتر می‌شم ولی قطع نشده سرفم. سرفه‌های خشک دارم.که یهو میگیره.انگارتوی گلوم یجاش سوزش شدید می‌گیره
دانه‌های "به" به شکل دم‌کرده با آب جوش، لعاب می‌دهند و این لعاب تسکین بسیار خوب سرفه خشک است، به مصرف این لعاب طی روز مداومت بفرمائید.

17. سلام خانم دکترببخشید این روزها سوالات زیادی داریم وتشکرازشما که حوصله می‌کنید.پسرم حدود یکماهی بیشترهست که درگیرسرفه هست داروی پزشک هم کامل نخوردشربت ضدسرفه هم خورد ولی خوب نشده اخیرا سرفه‌های سنگین تری داره وانگار چرک کرده سوالم این است که فردا میخام بیارم درمانگاه تجریش بیارم یابخاطر این ویروس نیارم بهتره؟
شیر گرم و نشاسته، لعاب به‌دانه، سوپ رقیق جو، بخور بابونه، دم نوش بابونه و البته ویزیت متخصص اطفال ضروری است.

18. ایا مصرف دارچین و زنجبیل برای سرفه خشک و تب فایده دارد خصوصا برای افراد گرم مزاج و یا سرد مزاج
دارچین و زنجبیل تب و همچنین سرفه را تشدید می‌کنند و نباید مصرف شود.

19. پسر ۱۴ ساله ای دارم که عموما از بچگی هر وقت دچار مشکل میشن سرفه دارن ، هیچ علائم سرماخوردگی ندارن فقط گاه و بیگاه البته به ندرت همش سرفه دارن ، معمولا نظر پزشکان به این است که ایشون حساسیت دارن ، ناگفته نمونه قاری قرآن هستن و مرتب در حال خواندن یا تلاوت هستن (شرح حال دقیق ) لطفا راهنمایی کنید چه چیزی براشون خوبه جهت خلاصی از این سرفه ها
البته باید دلبند شما بررسی شود که خشک است یا رطوبت زیادی دارد و در این صورت درمان متفاوت است، شربت زوفا در داروخانه دانشکده طب سنتی موجود است تولید شرکت سنبل دارو، امتحان بفرمایید.

گلاب اصل قمصر

گلاب صالحیان از مرغوب ترین نوع گل محمدی در جهان تولید می شود و دارای عطر خاص و بی نظیری است.

خرید آنلاین
گلاب اصل قمصر

دکتر الهام اختری

پزشک و متخصص طب سنتی

فارغ التحصیل از دانشگاه علوم پزشکی تهران

استاد دانشگاه علوم پزشکی ایران